Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu - odpowiednia ochrona dróg oddechowych dzięki maskom lakierniczym
Od ochrony dróg oddechowych w miejscu pracy zależy zdrowie i bezpieczeństwo pracownika. Zapewniają ją odpowiednie produkty z zakresu odzieży ochronnej roboczej oraz środków ochrony osobistej. Oczywiście, wszystkie one powinny być stuprocentowo zgodne z normami BHP.
W poszczególnych miejscach pracy panują zróżnicowane warunki. Niektóre spośród nich są szkodliwe i niebezpieczne dla zdrowia pracownika, w tym dla jego dróg oddechowych. Dotyczy to zwłaszcza wszystkich tych środowisk, gdzie występuje wysoki poziom zapylenia czy zadymienia, jak również obecne są substancje chemiczne i biologiczne. Ochrona dróg oddechowych jest więc jednym z podstawowych wymogów BHP. Zapewniają ją odpowiednie środki ochronne, w tym: maski i półmaski wielorazowe, półmaski jednorazowe czy filtry i pochłaniacze. Przyjrzyjmy się bliżej temu zagadnieniu w kontekście malowania i lakierowania.
Dlaczego powinieneś używać maski lakierniczej podczas malowania: kluczowa sprawa dla Twojego bezpieczeństwa
Używanie środków ochrony dróg oddechowych obecnie jest obligatoryjne podczas wykonywania pracy we wszystkich środowiskach, w jakich występują wysokie stężenia niebezpiecznych substancji, takich jak: gazy, pyły czy para chemiczna. Celem jest zapobieżenie zatruciom, poparzeniom, utracie oddechu oraz ich poważnym konsekwencjom zdrowotnym (ze zgonem włącznie). Zastosowanie środków ochrony dróg oddechowych konieczne jest również w sytuacjach, kiedy temperatura wdychanego powietrza jest wyższa niż dopuszczalna norma - zabezpieczają one wówczas drogi oddechowe pracownika przed poważnymi, zagrażającymi zdrowiu i życiu obrażeniami. W związku z tym wymagane jest stosowanie specjalnego sprzętu zabezpieczającego drogi oddechowe oraz gwarantującego należyty poziom bezpieczeństwa. Musi on pozostawać dostosowany do warunków panujących w miejscu pracy i do zadań, jakie wykonuje pracownik.
Przykładowo, podczas malowania kluczową dla bezpieczeństwa sprawą jest stosowanie maski lakierniczej. Wbrew pozorom, wszelkie prace malarsko-lakiernicze są dość ciężkie oraz wymagające, jak również potencjalnie szkodliwe. Przykładowo, malowanie przy użyciu pistoletu pneumatycznego wiąże się z rozpylaniem w powietrzu związków chemicznych, które oddziałują drażniąco nie tylko na układ oddechowy, ale też na skórę, oczy itp. Nie zapominajmy, że środki chemiczne służące do wytwarzania farb i lakierów są silnymi toksynami. Ich lotne związki, unoszące się w powietrzu w czasie malowania, mogą spowodować zniszczenie płuc, wątroby, a nawet mózgu. Po dłuższym czasie ekspozycji pracownika na ich bezpośrednie oddziaływanie, osadzają się one w organizmie, doprowadzając do rozwoju groźnych chorób. Toteż niezbędne jest odpowiednie, profesjonalne zabezpieczenie przed tego typu substancjami.
Sposób na to jest w zasadzie jeden - wykorzystanie maski lakierniczej. Jej podstawowym zadaniem pozostaje niedopuszczenie do wdychania szkodliwych związków chemicznych, jakie unoszą się w powietrzu podczas wykonywania prac malarsko-lakierniczych.
Najlepsza maska do malowania natryskowego: przewodnik dla profesjonalistów i amatorów
Wybór maski do malowania natryskowego zależeć powinien przede wszystkim od zakresu prac, jakie będziemy wykonywali. Do pojedynczych, krótkich prac lakierniczych powinny najzupełniej wystarczyć jednorazowe maski przeciwpyłowe. Stanowią one odpowiednie produkty dla osób zajmujących się malowaniem amatorsko.
Z kolei profesjonaliści powinni używać zaawansowanych masek wielokrotnego użytku z filtrami przeciwpyłowymi i przeciwgazowymi. Bardzo dobrym wyborem jest zapewniająca najwyższy poziom bezpieczeństwa maska przeciwpyłowa FFP3. Jest w stanie zatrzymać nawet do 99 procent szkodliwych cząstek: niebezpieczne pyłów, bakterii i wirusów. Do wykonywania prac malarsko-lakierniczych wystarczyć powinna półmaska przeciwpyłowa z filtrem FFP3, która filtruje jedynie powietrze wdychane przez pracownika.
Jakie są zalety maski lakierniczej z dopływem powietrza - w jakich sytuacjach będzie optymalnym wyborem?
Maska lakiernicza z dopływem powietrza oprócz dróg oddechowych chroni też twarz, włosy i kark przed mgiełką lakierniczą. Jest więc optymalnym rozwiązaniem podczas wykonywania prac związanych z lakierowaniem natryskowym. Większość dostępnych na rynku modeli jest lekka i wygodna, bardzo łatwo też dopasować je do kształtu głowy. Plusem dla osób noszących okulary będzie to, że dobra maska lakiernicza z dopływem powietrza nie wymusza zdejmowania ich do pracy.
Maska lakiernicza z filtrem węglowym – kiedy powinieneś się na nią zdecydować?
Zadaniem filtra węglowego maski lakierniczej, żargonowo określanego mianem "pochłaniacza", jest neutralizowanie substancji lotnych, czyli szkodliwych dla zdrowia lakiernika gazów. Filtry przeciwpyłowe mocowane są najczęściej do pochłaniaczy węglowych z wykorzystaniem specjalnych, przezroczystych, plastikowych pokryw.
Na użycie maski lakierniczej z filtrem węglowym warto się zdecydować, kiedy pracujemy z toksycznymi substancjami chemicznymi, które ulegają rozpyleniu podczas lakierowania, a których mniej zaawansowana konstrukcyjnie maska jest jest w stanie zneutralizować. Jest to sprzęt głównie dla profesjonalnych lakierników.
Filtry do masek lakierniczych: co sprawdzi się najlepiej dla Twojego zdrowia i efektywności pracy?
Wybierając maskę lakierniczą, pamiętajmy, że powinna ona być wyposażona w odpowiedni filtr - właśnie on zapewnia skuteczną ochronę naszych dróg oddechowych. Dlatego podstawowym czynnikiem wyboru powinna być klasa filtru.
Filtry oznaczane są symbolami P1, P2 oraz P3 - im wyższa cyfra w oznaczeniu, tym skuteczniejsza ochrona zapewniana przez maskę. Filtr klasy P1 gwarantuje efektywność filtracji na poziomie 80 proc., podczas gdy maski z filtrem klasy P2 oferują poziom filtracji wynoszący minimum 99 proc.; są to maski przeciwpyłowe lub antysmogowe. Właśnie one doskonale sprawdzają się przy profesjonalnych pracach malarsko-lakierniczych. Zdecydowanie najwyższy poziom ochrony zapewnia filtr P3, ponieważ wyposażone w niego maski sprawdzają się jako antywirusowe i antybakteryjne, choć chronią oczywiście również przed pyłami. Poziom filtracji dla wszystkich trzech klas filtrów odnosi się do cząstek o średnicy 0,3 mikrometra lub większej - cząstki takie charakteryzuje największa zdolność penetracji.
Komfort i wygoda: jak dobrze dobrać rozmiar maski lakierniczej - praktyczne wskazówki dla każdego lakiernika
Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest rzecz jasna kluczowe, niemniej liczy się też wygoda pracownika. Reguła ta dotyczy również masek lakierniczych. Skuteczność zapewnianej przez nie ochrony zależy nie tylko od ich jakości - ta powinna być możliwie najwyższa, toteż należy koncentrować się na produktach renomowanych marek - oraz rodzaju zastosowanego filtra, ale też od właściwego doboru jej rozmiaru. Idealne dopasowanie maski do twarzy lakiernika jest nader istotne, ponieważ przekłada się nie tylko na jego bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych, ale również komfort użytkowania maski lakierniczej. Powinna ona szczelnie przylegać do twarzy, co ograniczy ryzyko wdychania niebezpiecznych substancji, które mogłyby się przedostać pod zbyt luźną maskę. Z drugiej strony, jej noszenie nie może powodować dyskomfortu ani ucisku, ponieważ korzystając z niej przez długie godziny, należy zatroszczyć się o wygodę, której brak także wpływa negatywnie na poziom bezpieczeństwa.