Bezpieczna praca w laboratorium chemicznym – zadbaj o właściwą organizację pracy i przestrzeganie określonych zasad postępowania
Laboratorium to wymagające środowisko pracy z uwagi na szereg szczególnych zagrożeń, które dotyczą przede wszystkim kontaktu z niebezpiecznymi substancjami. Jak zapewnić odpowiednie warunki? Podstawą są właściwe zasady BHP w laboratorium – oto najważniejsze informacje na ten temat.
Przepisy BHP w laboratorium chemicznym: podstawowe akty prawne obowiązujące w niebezpiecznym środowisku pracy
Polskie przepisy nie wskazują konkretnego zestawu przepisów opisującego BHP w laboratorium chemicznym czy też BHP w laboratorium medycznym. Istnieją jednak bardziej ogólne regulacje, które mają zastosowanie właśnie w tego typu placówkach. Podobnie jak w przypadku innych branż, największe znaczenie ma Kodeks pracy (a dokładniej – dział X), do którego dochodzi m.in. ustawa o substancjach chemicznych. Ponadto BHP w laboratorium analitycznym, weterynaryjnym lub innych punktach tego rodzaju musi być dostosowane do rozporządzeń ws. warunków technicznych i ogólnych przepisów BHP. Kolejnym ważnym dokumentem jest rozporządzenie ws. zasad BHP związanych z występowaniem czynników chemicznych w pracy. Poszczególne przepisy składają się na zestaw ważnych wskazówek i wymagań, które pozwalają zadbać o BHP w laboratorium weterynaryjnym, chemicznym, analitycznym lub medycznym.
Zasady BHP w laboratorium chemicznym: bezwzględne przestrzeganie wytycznych przygotowanych przez specjalistów
BHP w laboratorium to skomplikowane zagadnienie, które wymaga zwrócenia uwagi na wiele potencjalnie niebezpiecznych czynników. Jednym z najważniejszych jest ryzyko kontaktu z niebezpiecznymi substancjami. Środki obecne w laboratoriach mogą mieć bardzo negatywny wpływ na zdrowie, a nawet powodować zagrożenie życia. Z tego względu niezbędne będą odpowiednio dobrane kombinezony i inne elementy odzieży – w tym rękawice chemiczne (np. powlekane nitrylem). Przydatne mogą być również wygodne buty robocze o zwiększonej odporności na kontakt z chemią. To jednak nie wszystko – ogromną rolę odgrywają także kwestie takie jak poprawna higiena, stosowanie właściwych zabezpieczeń technicznych czy oddzielenie stanowisk pracy, by ograniczyć ryzyko.
Bezpieczeństwo i higiena pracy z chemikaliami: znaki i tablice informacyjne – jakie oznaczenia stosować w laboratorium chemicznym?
Jak zmniejszyć zagrożenia wynikające z pracy w kontakcie z substancjami niebezpiecznymi? Oprócz zapewnienia dostępu do odpowiednio dobranych środków ochrony osobistej należy zadbać także m.in. o instrukcje BHP w laboratorium. Tego typu produkty można znaleźć w profesjonalnych sklepach zajmujących się sprzedażą produktów BHP. Podstawą powinna być instrukcja ogólna BHP w laboratorium, która opisuje podstawowe zasady pracy. Do tego poszczególne stanowiska, urządzenia czy maszyny muszą być wyposażone w szczegółowe instrukcje, które skupiają się na konkretnych zagrożeniach.
Instrukcja BHP w laboratorium: podstawa bezpiecznej i odpowiedzialnej pracy
Instrukcja BHP w laboratorium powinna być umieszczona w widocznym miejscu. Dzięki temu każdy pracownik może zapoznać się z zasadami obowiązującymi w danej placówce przed przystąpieniem do pracy. Ponadto wyposażenie tego typu musi być dostosowane do obowiązujących przepisów, które wskazują m.in. właściwy format i kolorystykę instrukcji.
Okresowe szkolenia z pracy w laboratorium: klucz do zrozumienia i przestrzegania najważniejszych zasad
Przepisy BHP w laboratorium chemicznym obejmują kwestie związane nie tylko ze środkami ochrony osobistej czy wyposażeniem placówki, lecz także z budowaniem świadomości na temat zagrożeń wśród pracowników. Szkolenie BHP w laboratorium powinno być przeprowadzone dla każdej nowo zatrudnionej osoby. W przypadku pracowników inżynieryjno-technicznych kurs należy powtórzyć co najmniej raz na 5 lat. Dla stanowisk szczególnie niebezpiecznych wymogi mogą być jednak bardziej restrykcyjne i wskazywać na konieczność przeprowadzania szkoleń nawet co rok. W ramach tego typu działań należy zwrócić uwagę na zagrożenia występujące w danym środowisku, zasady postępowania przy kontakcie z groźnymi substancjami czy też protokoły reagowania na niebezpieczne sytuacje. Dzięki temu zatrudnione osoby będą mogły wykonywać swoje obowiązki w bezpiecznych, a także komfortowych warunkach.
Laboratorium chemiczne, medyczne, analityczne i weterynaryjne: czy wszędzie występuje podobna specyfika zagrożeń?
Przepisy BHP w laboratorium chemicznym mogą być nieco inne niż zasady BHP w laboratorium medycznym, analitycznym czy weterynaryjnym. Poszczególne obszary różnią się przede wszystkim pod względem rodzaju występujących zagrożeń. To z kolei przekłada się również na inne wymagania dotyczące środków ochrony osobistej dla pracowników czy też wyposażenia samej placówki. Zawsze jednak należy zadbać w pierwszej kolejności o zgodność z przepisami BHP, jak również o regularne przeprowadzanie szkoleń. Przy zakupie produktów BHP należy natomiast skupić się na normach i certyfikatach właściwych dla danej branży. Wszystkie elementy wyposażenia powinny spełniać wskazane wymagania – w ten sposób można mieć pewność, że środowisko pracy będzie w pełni bezpieczne, niezależnie od rodzaju danej placówki.