Bezpieczni i dobrze widoczni pracownicy: dlaczego warto nosić odblaskową odzież roboczą?
Odzież robocza odblaskowa to kategoria obejmująca ubrania posiadające wbudowane elementy odblaskowe. Jak jest zbudowana? Czy ubrania robocze odblaskowe mogą pomóc uniknąć tragedii? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Intensywny ruch pojazdów: jakie przepisy regulują obowiązek noszenia ubrania fluorescencyjnego
Odzież robocza odblaskowa to ubrania wyposażone w elementy odblaskowe, które zapewniają pracownikom odpowiednią widoczność, a co za tym idzie bezpieczeństwo w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Istotne w tym przypadku jest to, że obowiązek jej użytkowania określają przepisy kodeksu pracy oraz regulacje z zakresu BHP. Zgodnie z nimi odzież ostrzegawcza musi być noszona m.in. przez pracowników wykonujących powierzone przez pracodawcę obowiązki służbowe przy drogach, autostradach oraz torowiskach kolejowych i tramwajowych. Ubrania robocze odblaskowe muszą być używane wszędzie tam, gdzie pracownik narażony jest na potrącenie przez poruszający się pojazd lub maszynę. Co istotne, należy je nosić zarówno w dzień i w nocy. W praktyce ubrania odblaskowe wykorzystywane są podczas pracy w pasie drogowym, na budowie, w magazynie, na obszarze leśnym i wszędzie tam, gdzie prace prowadzone są w bezpośrednim sąsiedztwie poruszających się maszyn lub pojazdów.
Jasna informacja o obecności pracownika na drodze: jak zbudowana jest odzież ostrzegawcza?
Odzież ostrzegawcza niezależnie od tego, czy są to spodnie, czy koszulki musi być zgodna z obowiązującymi normami. Chodzi przede wszystkim o wymagania dyrektywy 89/686/EWG oraz dostosowanej do jej zapisów normy PN-EN ISO 20471:2013. Ta ostatnia reguluje między innymi to, jakie barwy może posiadać tkanina odblaskowa, a także to w jakiej odległości od siebie mogą znajdować się elementy odblaskowe. Warto bowiem mieć świadomość tego, że budowa odzieży ostrzegawczej nie jest przypadkowa, a wymiary i rozmieszczenie odblasków jest bardzo istotne i wymagane między innymi przez przepisy BHP obowiązujące na budowie.
Ciemność, mgła i słabe warunki pogodowe: nie tylko odpowiednie oświetlenie miejsca pracy – odzież robocza odblaskowa
Nie tylko specyfika pracy w bezpośrednim sąsiedztwie ulicy (bądź na niej) powoduje konieczność noszenia odzieży ostrzegawczej. Tego typu ubiór, którego przykładem może być kurtka robocza odblaskowa zapewniają bowiem odpowiednią widoczność niezależnie od panujących warunków. Te mogą być naprawdę trudne nawet na firmowym placu, na co wpływ może mieć ciemność, mgła, czy słabe warunki pogodowe. Istotne w tym przypadku jest zatem nie tylko odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, ale również noszenie przez pracowników odzieży roboczej odblaskowej, której przykładem mogą być koszulki BHP odblaskowe zapewniające nie tylko należytą widoczność, ale także odpowiedni komfort wykonywania obowiązków zawodowych.
Elementy odblaskowe na ubraniach: jakie istnieją alternatywy dla bezpiecznej i odblaskowej odzieży roboczej
Mając świadomość tego, że odzież robocza odblaskowa bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo pracowników wykonujących czynności w pobliżu poruszających się pojazdów i maszyn warto wiedzieć również, że istnieją dla niej także alternatywy. W sprzedaży dostępne są bowiem odblaski na ubrania, które można przyczepić do nich w razie potrzeby. Są to między innymi paski odblaskowe na ubrania, które muszą mieć nie tylko odpowiednią szerokość, ale również kolor. Istotne jest także to, że dobierając elementy odblaskowe na ubrania należy pamiętać o tym, by ich zastosowanie sprawiło, że będą one zgodne z normami obowiązującymi dla odzieży ochronnej i roboczej. Zostały one przedstawione w artykule: Nie tylko komfort i wygoda: Jakie normy powinna spełniać odzież ochronna i robocza. Co jeszcze może być alternatywą dla odzieży roboczej? Otóż, przykładem może być kamizelka odblaskowa, która może być zakładana w przypadku konieczności przebywania na ulicy, np. ze względu na konieczność zmiany uszkodzonego koła. Pełni ona wówczas tę samą rolę, co kurtka odblaskowa dla kierowcy.
Czy robocze ubrania odblaskowe pomagają unikać tragedii?
Noszenie ubrań roboczych odblaskowych to nie tylko wypełnienie obowiązku przez pracowników zajmujących określone stanowiska, ale również dbałość o własne bezpieczeństwo. Nietrudno wyobrazić sobie bowiem sytuacji, w której na skutek złej widoczności pracownik zostaje potrącony przez poruszający się pojazd, czy maszynę obsługiwaną przez człowieka. W związku z tym należy wyraźnie podkreślić, że ubrania odblaskowe pomagają uniknąć wielu tragedii, do których mogłoby dojść w trakcie wykonywania pracy. Oczywiście nie wyeliminują ryzyka całkowicie, ponieważ istotna w tym przypadku jest także ostrożność pracowników oraz umiejętność przewidywania różnego rodzaju zdarzeń, ale w znacznym stopniu je ograniczą zapewniając należytą widoczność niezależnie od panujących warunków.
Koszulka, spodnie i kurtka – jak wybrać idealne odblaskowe ubrania robocze dla siebie?
Odzież robocza odblaskowa to kategoria, która obejmuje wiele różnych elementów ubioru. Podstawą są oczywiście koszulki, kurtki, czy spodnie robocze odblaskowe. Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze? Otóż, istotna jest nie tylko zgodność z obowiązującymi normami, ale przede wszystkim funkcjonalność oraz wygoda użytkowania. Kwestie te wpływają bezpośrednio na komfort wykonywania obowiązków zawodowych. Istotne jest także to, by koszulka odblaskowa robocza, czy każdy inny element odzieży posiadał odpowiednią jakość, co odnosi się zarówno do wykonania, jak i materiałów zastosowanych przy produkcji. Wpływa to bezpośrednio na trwałość ubrań roboczych, a co za tym idzie częstotliwość ich wymiany. W związku z tym polecanym rozwiązaniem jest wybór odzieży ostrzegawczej renomowanych producentów, którą można znaleźć w ofercie sklepu DawpolBHP.
Podsumowując należy stwierdzić, że noszenie odblaskowej odzieży roboczej gwarantuje odpowiednią widoczność oraz bezpieczeństwo w trakcie wykonywania pracy. W efekcie jest istotnie nie tylko z punktu widzenia obowiązujących przepisów, ale również uniknięcia tragedii, które mogą być opłakane w skutkach.