Buty robocze jakiej klasy wybrać? Klasyfikacja i cechy zawodowego obuwia roboczego
Obuwie robocze tak samo, jak odzież ochronna zabezpiecza pracownika przed zagrożeniami występującymi na jego stanowisku pracy. Jakie cechy powinna zatem posiadać? Jak wygląda klasyfikacja obuwia roboczego? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Skuteczna ochrona nóg i stóp przed zagrożeniem: przed czym chronią buty robocze BHP
Obuwie robocze jak wspomniano we wstępie powinno zabezpieczać pracownika przed zagrożeniami występującymi na zajmowanym przez niego stanowisku pracy. Z uwagi na fakt, że mogą być one naprawdę różnorodne w sprzedaży dostępne są różnego rodzaju buty robocze, a przepisy BHP regulują, że powinny one zapewniać ochronę adekwatną do zagrożeń dla danego stanowiska pracy. W związku z tym pracodawca zobowiązany jest do wyszczególnienia ich w karcie oceny ryzyka. Przed czym jeszcze chronią buty robocze BHP? Przede wszystkim przed zimnem, co jest istotne szczególnie w przypadku pracowników wykonujących obowiązki zawodowe na zewnątrz. Istotne jest także to, by obuwie ochronne zapewniało także odpowiednią wygodę noszenia, co przełoży się na komfort wykonywania pracy.
Właściwe oznakowanie obuwia ochronnego – jakie normy musza spełnić producenci?
Dobierając buty robocze należy pamiętać o tym, że istnieją określone normy obuwia roboczego, których przestrzegania wymagają przepisy BHP. Pozwala to mieć bowiem pewność, że buty robocze będą zapewniały należytą ochronność na danym stanowisku pracy. Obowiązujące normy obuwia ochronnego to przede wszystkim PN-EN ISO 20345, PN-EN ISO 20346 i PN-EN ISO 20347. Normy te regulują między innymi możliwość zastosowania konkretnego obuwia roboczego oraz pozwalają je klasyfikować. Butom roboczym nadawane są wówczas odpowiednie oznaczenia, co znacznie ułatwia ich dobór.
Podstawowy podział obuwia ochronnego – jakie wysokości cholewki wyróżniamy?
Buty robocze klasyfikuje się nie tylko ze względu na stopień ochrony, ale również wysokość cholewki. W tym drugim przypadku jest to najbardziej podstawowy podział obuwia ochronnego, który pozwala wyróżnić między innymi sandały robocze, półbuty, czy trzewiki robocze. O ile te pierwsze użytkowane są głównie latem (lub przez pracowników wykonujących czynności wewnątrz budynków) to w dwóch kolejnych przypadkach wyróżnić można zarówno obuwie ocieplane, jak i buty robocze lekkie. Są one wygodne w użytkowaniu, ponieważ poza ochroną przed zagrożeniami zapewniają także odpowiedni komfort noszenia oraz pozwalają stopom oddychać. Przykładem mogą być buty robocze S3 lekkie. Biorąc pod uwagę długość cholewki wyróżnić można natomiast jeszcze tzw. buty wysokie, a kategoria ta obejmuje zarówno buty z wysoką cholewką, jak i buty do kolan, czy modele z cholewką przedłużoną nad kolana.
3 klasy obuwia ochronnego: S, P i O – co oznacza każdy stopień ochrony i co go wyróżnia?
Klasyfikacja obuwia ochronnego zgodna z wymienionymi wcześniej normami pozwala wyróżnić buty robocze oznaczone symbolami S, P i O. Odpowiadają one poszczególnym stopniom ochrony zapewnianym przed obuwie robocze, co wygląda następująco:
- S - obuwie bezpieczne, które jest przeznaczone do stosowania w najtrudniejszych warunkach pracy. Posiada bowiem wszystkie wymagane cechy ochronne, a także podnosek chroniący palce stóp, którego wytrzymałość badana jest przy uderzeniu z energią 200 J;
- P - obuwie ochronne, w przypadku którego ochrona jest nieco niższa niż w przypadku obuwia bezpiecznego. Posiada bowiem te same cechy ochronne, jednak podnosek posiada wytrzymałość przed uderzeniem z siłą 100 J;
- O - obuwie zawodowe, które jest traktowane jako zwykłe obuwie robocze. Posiada bowiem te same cechy co obuwie bezpieczne i ochronne, jednak nie ma w tym przypadku podnoska chroniącego palce stóp.
Oznaczenia obuwia roboczego zostały ujednolicone w celu ułatwienia wyboru modeli, które zapewnią bezpieczeństwo pracy na konkretnych stanowiskach i w konkretnych zawodach. Dla wielu osób nadal jednak stanowią niewiadomą, co potwierdza duża popularność wyszukiwania w Internecie haseł: buty robocze SB co to znaczy i buty robocze S2 co to znaczy. W pierwszy przypadku chodzi zatem o obuwie z podnoskiem, a buty robocze S2 posiadają dodatkowo zabudowaną piętę i właściwości antyelektrostatyczne. Charakteryzuje je również absorpcja energii w części piętowej oraz nieprzepuszczalność wody. W efekcie sprawdzają się w naprawdę trudnych warunkach pracy.
Jak wybrać odpowiednie buty ochronne BHP dla swojej branży? Praktyczne porady
Poszczególne rodzaje obuwia ochronnego BHP sprawdzają się w konkretnych branżach. Przykładowo zagrożenia występujące na budowie mogą wymagać najwyższego stopnia ochrony, czyli zarówno wytrzymałego podnoska, jak i zabudowanej pięty, czy absorpcji energii w części piętowej. W związku z tym doskonale sprawdzają się buty S2. Poza tym w branży budowlanej wymagana może być również ochrona przed przebiciem, w związku z tym nie może dziwić fakt, że pracodawcy często szukają informacji pod hasłem: buty robocze S1P co to znaczy. Obuwie S1P posiada bowiem te same właściwości, co buty S1, a dodatkowo jeszcze odporność podeszwy na przebicie z siłą 1100N. Na co jeszcze w praktyce zwrócić uwagę przy wyborze obuwia roboczego dla danej branży? Przede wszystkim na specyfikę pracy wykonywaną przez danego pracownika. Osoby pracujące na zewnątrz mogą bowiem potrzebować butów z ociepleniem (szczególnie zimą), a pracownicy wykonujące prace na wysokości obuwia z antypoślizgową podeszwą. W przypadku pracowników magazynowych najistotniejszy wydaje się wytrzymały podnosek, który skutecznie chroni palce stóp przed uderzeniem, które mogłoby nastąpić na skutek najechania wózkiem transportowym, czy upadkiem przedmiotu na stopę.
Ochrona a wygoda: czy buty BHP są niewygodne – obalamy mity
W kontekście obuwia roboczego istnieje wiele mitów. Najczęściej powtarzany dotyczy wygody, ponieważ zdaniem wielu osób, buty ochronne nie są komfortowe w użytkowaniu. Warto zatem wyraźnie stwierdzić, że nie jest to prawdą, co wynika z faktu, że obuwie robocze renomowanych producentów to modele, które zapewniają nie tylko najwyższy poziom ochrony, ale również wysoki poziom wygody. Przekłada się to na komfort wykonywania pracy na danym stanowisku, co z pewnością wpływa również na wydajność. Skąd wziął się ten mit? Otóż, przypuszczać można, że twierdzenie to powielają osoby, które musiały korzystać butów BHP wątpliwej jakości lub obuwia, które było dobrane nieadekwatnie do specyfiki pracy na danym stanowisku.
Podsumowując należy stwierdzić, że klasy ochrony obuwia roboczego pozwalają dobrać buty, które zapewnią bezpieczeństwo wykonywania pracy w danej branży. Muszą być zatem nie tylko odpowiednio oznaczone, czy zgodne z obowiązującymi normami, ale posiadać również wysoką jakość, co przełoży się na komfort użytkowania. W związku z tym warto korzystać z obuwia roboczego renomowanych marek, co gwarantuje wysoką jakość wykonania oraz zastosowanie odpowiednich materiałów.