Co powinno znajdować się w każdej apteczce w miejscu pracy? Podstawowe wymagania BHP
Zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu pracy zależy w głównej mierze od przestrzegania obowiązujących zasad, norm i procedur BHP. Jednakże nawet przy ścisłym trzymaniu się ich oraz zachowaniu największej ostrożności, wypadek zawsze może się zdarzyć. Toteż w zakładzie pracy niezbędny jest ekwipunek umożliwiający udzielenie pierwszej pomocy oraz osoby potrafiące wykonać to zadanie.
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom (którzy z kolei przestrzegać muszą przepisów BHP) bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Zalicza się do nich nie tylko wyposażenie zakładu, ale też odpowiednia odzież robocza, środki ochrony osobistej, pozostałe artykuły BHP, a także dostęp do podstawowych środków higienicznych, a w określonych sytuacjach także do środków usuwających trudniejsze zabrudzenia, takich jak pasta BHP. Jednakże zapewnienie stosownego wyposażenia BHP, a także ścisłe trzymanie się przez załogę wszelkich norm i zasad bezpieczeństwa nie zawsze są w stanie zapobiec wypadkowi pracownika i odniesieniu przez niego obrażeń. Dlatego w zakładzie znajdować się powinny podstawowe środki medyczne, jak również osoby potrafiące udzielić pierwszej pomocy.
Określony i zorganizowany system udzielania pierwszej pomocy poszkodowanym
Na początek warto zdefiniować, czym jest pierwsza pomoc. Otóż jest to zespół czynności wykonywanych na miejscu zdarzenia, związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, a także proste, natychmiastowe zabiegi, w tym z użyciem wyrobów medycznych i produktów leczniczych, przeprowadzane na poszkodowanych w wypadkach i katastrofach oraz w razie nagłych zachorowań.
Z kolei system pierwszej pomocy to określony i zorganizowany sposób udzielania jej poszkodowanym. Zajmować się tym powinni wyznaczeni pracownicy, na podstawie ustalonych procedur, spójnych z innymi procedurami awaryjnymi stosowanymi w danym zakładzie pracy. Działania ratownicze, podejmowane w ramach sprawnie działającego systemu pierwszej pomocy w przedsiębiorstwie, wymagają przede wszystkim odpowiedniego, wcześniejszego opracowania procedur (czyli instrukcji pierwszej pomocy), przygotowania sprzętu oraz przeszkolenia wybranych pracowników. Ponadto, aby system ten mógł sprawnie funkcjonować, wszystkie jego elementy muszą być dostosowane do potrzeb i możliwości danego zakładu pracy.
Jednakże żaden system pierwszej pomocy nie zadziała sprawnie, jeśli na miejscu nie znajdzie się to, bez czego nie da się pomóc poszkodowanemu, czyli apteczka.
Kompleksowe wyposażenie apteczki w 2024 roku: co powinna zawierać firmowa apteczka?
Apteczka BHP spełniać powinna normę DIN 13157. Oznacza to, że w jej wyposażeniu znaleźć się powinny:
- opatrunek w opakowaniu G (1 szt.), M (3 szt.), K (1 szt.);
- bandaż usztywniający 4mx6cm (2 szt.);
- chusta opatrunkowa (1 szt.);
- chusta trójkątna (2 szt.);
- chusta z flizeliny (5 szt.);
- kompres 100x100 mm (3 op.);
- kompres do oczu (2 szt.);
- bandaże 6x10 cm (2 op.);
- zestaw plastrów;
- koc ratunkowy (1 szt.);
- rolka do przylepca (1 szt.);
- nożyczki (1 szt.);
- worek foliowy (2 szt.);
- rękawice jednorazowe (4 pary);
- gotowy kompres do wilgotnego schłodzenia (1 szt.);
- instrukcja udzielania pierwszej pomocy (1 szt.);
- ustnik do sztucznego oddychania (1 szt.).
Apteczkę można też doposażyć w dodatkowe elementy, zależnie od potrzeb warunkowanych przez określone środowisko pracy. Mogą to być, dla przykładu, rękawice medyczne. A czego nie powinna zawierać apteczka? Przede wszystkim ligniny, waty ani leków.
Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy: co leży w obowiązkach pracodawcy?
Czy apteczka pierwszej pomocy jest obowiązkowa w zakładzie pracy? Tak, jeśli firma zatrudnia pracowników w oparciu o umowę o pracę czyli na etacie; wówczas obowiązek wyposażenia przedsiębiorstwa w apteczne reguluje Kodeks Pracy. Najlepiej jednak będzie, aby każde przedsiębiorstwo, niezależnie od formy zatrudnienia załogi, miało na wyposażeniu apteczkę BHP.
Apteczka w miejscu pracy musi też zostać wyposażona adekwatnie do potrzeb.
Instrukcja obsługi apteczki pierwszej pomocy: czy warto robić szkolenia z zakresu pierwszej pomocy?
Wprawdzie każda apteczka BHP zgodna z normą DIN 13157 zawierać powinna instrukcję udzielania pierwszej pomocy, niemniej przeszkolenie z przeprowadzania tej procedury pomoże w prawidłowym jej udzieleniu. Dlatego potrzebne są odpowiednie szkolenia z zakresu pierwszej pomocy.
Kurs taki jest obowiązkowy dla pracowników odpowiedzialnych za udzielanie pierwszej pomocy w miejscu pracy. Warto jednak przeprowadzać go, przynajmniej raz na jakiś czas, dla całej załogi. Umiejętność udzielania pierwszej pomocy przez jak największą grupę ludzi pomaga zwiększyć poziom ogólnego bezpieczeństwa. Ponieważ szkolenie to stanowi integralną część przeszkolenia z Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, oba kursy realizowane są z taką samą częstotliwością, tzn. co 3 lub 5 lat, w zależności od wykonywanej pracy. Do ich przeprowadzenia można wynająć wyspecjalizowaną firmę zewnętrzną, legitymującą się stosownymi uprawnieniami.
Apteczka do zakładu pracy: jedna, dwie czy wiele – jak wygląda ich rozmieszczenie?
Trzeba też sobie odpowiedzieć na pytanie, ile apteczek BHP znajdować się powinno w zakładzie pracy? Przepisy nie określają jednoznacznie przelicznika, stwierdzają jednakże, iż liczba, a także rozmieszczenie apteczek w danym miejscu pracy powinna zostać skonsultowana z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Przy określaniu tejże liczby pracodawca powinien wziąć pod uwagę przede wszystkim rodzaje zagrożeń występujących w określonym zakładzie pracy, a także ich nasilenie. Bardzo istotna będzie również odległość do najbliższej apteczki z konkretnego stanowiska pracy. Nie jest ona wprawdzie określona przepisami, jednakże apteczka powinna zostać umieszczona tak, aby pracownik w dowolnej chwili i w szybkim czasie mógł skorzystać z dostępnego w niej wyposażenia.
Oprócz apteczek, w zakładzie pracy zorganizowane też powinny być punkty pierwszej pomocy. Ich liczbę i rozmieszczenie także trzeba skonsultować z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Dobrze wyposażone, zgodne z normami i adekwatne do warunków w danym miejscu pracy apteczki BHP, a także stosownie przeszkolone w udzielaniu pierwszej pomocy osoby nadają gwarancję zachowania wysokiego poziomu bezpieczeństwa.