Odpowiednio zoptymalizowana przestrzeń, która pozwoli się skupić i działać - ergonomia pracy przy komputerze
Ergonomiczne stanowisko pracy to w dobie pracy zdalnej fundament, bez którego nie możemy wyobrazić sobie komfortowego i wygodnego wywiązywania się z obowiązków służbowych. W jaki sposób sprawić, by nasza praca w domowym biurze była efektywna? Sprawdźmy to.
Jak stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy przy komputerze? Podstawowe zasady i informacje
Praca z domu to dla wielu osób doskonała alternatywa w porównaniu do codziennego dojazdu do biura. Jednak po kilku dniach zachwytu nad elastycznością i wolnością, jaką zyskaliśmy, prawdopodobnie pojawią się pierwsze objawy niedostosowanego miejsca pracy.
Ból pleców, ból oczu, uczucie zmęczenia i znacznie mniejsza motywacja do pracy - to źródła nieergonomicznego stanowiska pracy, które powinno być podstawowym założeniem, jakim kierujemy się przy stworzeniu takiego miejsca. Co składa się na stanowisko pracy? Oczywiście meble, sprzęt, z którego korzystamy, ale także odpowiednie oświetlenie, oraz dodatkowe akcesoria jak apteczki bhp. Te elementy powinniśmy wziąć jako najistotniejsze w budowaniu ergonomicznego stanowiska pracy. Najważniejsza zasada? Każdy z nas jest inny i ma inne potrzeby, dlatego tworzenie idealnej przestrzeni do pracy zdalnej powinno być zawsze wykonywanie indywidualnie.
Jak chronić swoje zdrowie? Choroby, które Ci zagrażają, jeśli Twoje stanowisko pracy nie jest ergonomiczne
Zgodnie z BHP w biurze, każde stanowisko pracy powinno spełniać pewne konkretne wymagania, które zapewnią bezpieczeństwo i komfort pracy. Choć w domu nikt nie skontroluje kondycji naszego stanowiska pracy, my sami, jako dorośli i odpowiedzialni ludzie musimy zadbać o jego ergonomię, by zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia potencjalnych chorób.
O jakich schorzeniach mowa? Przede wszystkim o bólach pleców, bólach głowy i bólach karku. Dodatkowo zbyt długie przebywanie w niekomfortowych warunkach może prowadzić do napięcia w ramionach, a w długim okresie do innych, jeszcze bardziej niebezpiecznych chorób.
Odpowiednie biurko do pracy przy komputerze – wszystko co musisz wiedzieć
Wprawdzie zasady związane z utrzymaniem odpowiednich warunków pracy w biurze nie są tak restrykcyjne, jak przykładowo zasady bhp w transporcie, to jednak szczególną uwagę należy poświęcić meblom, które służyć nam będą do pracy.
Zacznijmy od biurka do pracy przy komputerze. Te powinno być solidne i stabilnie umiejscowione na podłożu, a jego wysokość musi być dostosowana do wzrostu pracownika. Standardowa wysokość biurka to około 75 centymetrów i może uznać to za idealną, uniwersalną wysokość, choć na rynku nie brakuje rozwiązań nowoczesnych, które umożliwiają odpowiednie regulowanie wysokości biurka, nawet do pozycji stojącej, która sprzyja naszej pracy i ogólnemu zdrowiu. Szukając biurka do pracy zdalnej warto zwrócić uwagę na jego powierzchnie - powinno zapewnić miejsce dla wszystkich niezbędnych sprzętów a przy okazji gwarantować odpowiednio dużo miejsca pod blatem.
Ergonomiczne krzesło – podstawa komfortu podczas pracy przy komputerze
Oprócz biurka, musimy pamiętać także o ergonomicznym krześle biurowym, które zapewni nam komfort i optymalną postawę podczas wielogodzinnej pracy przy komputerze. O czym warto pamiętać, szukając najlepszego fotela biurowego do pracy?
Przepisy BHP jasno wskazują na szczegółowe wytyczne, my jednak dla potrzeb domowych posłużymy się jedynie kilkoma przykładami. Krzesło biurowe powinno posiadać liczne możliwości regulowania. Może to być między innymi:
- regulacja wysokości siedziska;
- regulacja pochylenia i wysokości oparcia;
- regulacja wysokości podłokietników.
Krzesło biurowe wysokiej jakości zapewnia też możliwość odpowiedniego ruchu siedziska zgodnie z naszymi ruchami w fotelu. Bezwzględnie jednak warto pamiętać o tym, by wypatrzony model posiadał wyprofilowane siedzisko i oparcie a także odpowiednią podstawę, która zapewni stabilność nawet w przypadku osób o większych gabarytach.
Ergonomia a produktywność – jak wygoda i komfort wpływają na jakość i szybkość Twojej pracy?
Ergonomia pracy to niezwykle istotny aspekt pracy w domu, gdyż wpływa ona wyraźnie na jej produktywność. W przypadku innych branż odpowiednie przepisy BHP wpływają nie tylko na komfort, ale także na bezpieczeństwo pracy. Przykładem może być branża produkcyjna czy budowlana, gdzie koszule flanelowe dobrej jakości, bluza dresowa męska czy buty robocze letnie nie tylko zapewniają wygodę w każdych warunkach, ale także odpowiednie zabezpieczenie przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.
W przypadku pracy przy komputerze ergonomia pracy to tworzenie warunków, które pozwolą na skupienie się na realizowaniu zawodowych obowiązków bez ryzyka potencjalnych bólów, schorzeń i nadmiernego przeciążania organizmu. Im bardziej ergonomiczne jest nasze stanowisko pracy - meble biurowe i ich ułożenie, sprzęt wysokiej jakości i otoczenie biurka, tym nasza praca będzie bardziej owocna. Nie możemy tego lekceważyć, gdyż w długim terminie może to zaważyć na naszej karierze zawodowej.
Jak dbać o kręgosłup podczas pracy przy komputerze? Pozbądź się bólu pleców i nadgarstków
Na sam koniec podpowiemy, w jaki sposób sprawić, by długotrwała praca przy komputerze była wolna od bólu pleców czy kręgosłupa. Przede wszystkim czas pracy. Zgodnie z wytycznymi, czas spędzany przed komputerem nie powinien przekroczyć 8 godzin, a i w tym czasie konieczne jest zorganizowanie krótkich przerw. Dlaczego? Bo to właśnie siedzenie w jednej pozycji przez wiele godzin jest najbardziej obciążającym źródłem bólu pleców i kręgosłupa.
Co, gdy nasze obowiązki zmuszają nas do wielogodzinnego wpatrywania się w ekran komputera? Spróbujmy regularnych zmian pozycji. Warto także stosować sprawdzone ćwiczenia profilaktyczne - rozciąganie, krążenie barkami, czy delikatne skręty tułowia. Nic jednak nie zastąpi odpowiedniej postawy, która jest możliwa do utrzymania jedynie dzięki ergonomicznym meblom biurowym.
Jeśli więc w perspektywie kolejnych miesięcy mamy pracę zdalną, już teraz warto zadbać o zakup odpowiednich mebli i sprzętu, które sprawią, że czas spędzony na home office będzie komfortowy, wygodny i efektywny.