Funkcje poszczególnych pracowników: co oznaczają różne kolory kasków na budowie i jakie funkcje nadają?
Kaski na budowie to podstawowe zabezpieczenie pracowników, którzy realizują różnego rodzaju czynności. Co zatem grozi za ich brak? Co oznaczają poszczególne kolory kasków na budowie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Podstawowe zabezpieczenie przed wypadkiem: niezbędne kaski ochronne na placu budowy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP pracodawca zobowiązany jest do wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. W przypadku pracowników budowlanych konieczne będą zatem nie tylko odpowiednie spodnie, czy buty robocze, ale również dodatkowe akcesoria BHP. Chronią one między innymi wzrok, czy głowę, a przykładem może być kask ochronny, który stanowi niezbędny element na placu budowy. Co istotne, kaski na budowę muszą zakładać nie tylko pracownicy budowlani, ale również osoby, które przebywają na placu budowy, czego przykładem mogą być inwestorzy, czy projektanci. Wymagają tego przepisy BHP, a niedopilnowanie tego obowiązku może wiązać się nie tylko z otrzymaniem kary, ale mieć również tragiczne skutki.
Funkcjonalność i zastosowanie kasku budowlanego: co ochrania oprócz głowy?
Z uwagi na fakt, że kaski na budowie muszą nosić wszyscy warto mieć świadomość tego, przed czym tak naprawdę one chronią. Ich funkcjonalność nie ogranicza się bowiem jedynie do ochrony głowy w trakcie upadku, czy przed uderzaniami spadających przedmiotów. Kaski BHP oraz hełmy robocze chronią bowiem również kark, a w przypadku modeli wyposażonych w szybkę zapewniają także ochronę wzroku. Powszechnie bowiem wiadomo, że w trakcie wykonywania różnego rodzaju prac na budowie pojawia się ryzyko uszkodzenia oczu, czy nadwyrężenia wzroku. Zagrożeniem w tym przypadku są nie tylko różnego rodzaju opiłki, ale również pył i kurz, który jest wszechobecny na placu budowy. Przed czym jeszcze chroni kask budowlany? Z pewnością nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, że zapewnia on także ochronę przed zimnem. Oczywiście sam w sobie może być niewystarczający, dlatego też wielu pracowników zakłada dodatkowo odpowiednio dopasowane kominiarki, które jesienią i zimą chronią przed chłodem i porywistym wiatrem.
Skutki zaniechania obowiązku noszenia kasków ochronnych: co grozi pracodawcy za niedopatrzenie?
Jak już wspomniano pracownicy budowlani przebywając na budowie mają obowiązek noszenia kasków ochronnych, które zapewniają im ochronę w wielu niebezpiecznych sytuacjach. Warto zatem wyraźnie podkreślić, że zdejmując kask ochronny BHP lub zaniechując obowiązku jego noszenia pracownik naraża nie tylko samego siebie na niebezpieczeństwo, ale również swojego pracodawcę, który może w takiej sytuacji zostać ukarany. Kary w tym przypadku są naprawdę surowe, ponieważ jeżeli pracodawca nie wyposaży swoich pracowników w kaski ochronne, a dojdzie do wypadku grozi mu nawet kara pozbawienia wolności do lat 3. Karze tej podlegać mogą wszystkie osoby, które są odpowiedzialne za przestrzeganie zasad BHP na placu budowy, czyli nie tylko pracodawca, ale np. kierownicy, czy majstrowie. W trakcie rutynowej kontroli ukarany może zostać natomiast sam pracownik, który otrzymuje z reguły mandat w wysokości 500 złotych. Dzieje się tak, jeżeli otrzymał on kask ochronny od pracodawcy, ale z niego nie korzysta.
Nie tylko pracownicy: kto ma obowiązek noszenia kasku bhp na placu budowy?
Kaski BHP na placu budowy muszą nosić nie tylko pracownicy budowlani, ale również osoby przebywające w miejscu zagrożenia. Chodzi zatem zarówno o inżynierów, architektów, czy geodetów, jak i inwestorów znajdujących się na placu budowy. Co istotne, kask BHP muszą posiadać również operatorzy maszyn, które pracują na danej budowie, jak i osoby, które z różnych przyczyn znajdują się na miejscu budowy. Każda z osób przebywających na budowie będzie posiadała inny kolor kasku, co odzwierciedla jej przynależność do danej grupy osób.
Jak rozróżniać kolory kasków na budowie: funkcje poszczególnych pracowników na placu budowy
Zarówno pracownicy budowlani jak i osoby przebywające na budowie muszą posiadać odpowiednie kolory kasków. Jest to ważne, ponieważ kolory kasków na budowie odzwierciedlają funkcje poszczególnych pracowników. W praktyce wygląda to następująco:
- żółty kask na budowie noszą pracownicy fizyczni;
- czerwone kaski to akcesoria BHP, które muszą posiadać praktykanci przebywający na placu budowy;
- niebieski kask na budowie jest noszony przez pracowników, którzy pracują na maszynach, np. koparkach;
- białe kaski to element charakterystyczny nie tylko dla kierownika budowy, ale również inżyniera budowy oraz inżynierów środowiska, czy inspektora nadzoru;
- zielony kask na placu budowy jest noszony przez osoby, które nie mają obowiązku używania odzieży ochronnej, ale muszą stosować środki profilaktyczne. Przykładem może być pracownik BHP;
- pomarańczowe kaski są dedykowane dla osób zmuszonych do noszenia odzieży ochronnej, np. geodetów;
- czarne kaski na placu budowy noszone są przez architektów oraz inspektorów nadzoru budowlanego.
Podsumowując należy stwierdzić, że poszczególne kolory kasków umożliwiają szybką i łatwą identyfikację osób przebywających na placu budowy. Samo posiadanie kasku jest natomiast istotne ze względu na bezpieczeństwo, ponieważ jak pokazują statystyki aż 12% wypadków na miejscu pracy to urazy głowy.