Instytucja państwowa działająca w obszarze bezpieczeństwa urządzeń technicznych - czym zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego?
Urządzenia techniczne muszą spełniać określone wymogi w zakresie bezpieczeństwa, co jest nadzorowane przez państwową instytucję, czyli Urząd Dozoru Technicznego. Czym zatem dokładnie zajmuje się UDT? W jakim celu stosowany jest dozór techniczny? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym zajmuje się Urząd Dozoru Technicznego – zapewnianie bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych
Urząd Dozoru Technicznego to instytucja państwowa, o której z pewnością słyszał każdy. Nie wszyscy jednak wiedzą czym dokładnie się ona zajmuje, a potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: co to jest UDT? W związku z tym należy mieć świadomość, że Urząd Dozoru Technicznego to państwowa osoba prawną działającą w obszarze bezpieczeństwa urządzeń technicznych. Podstawą jej działania jest przede wszystkim ustawa z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym, a także szereg innych aktów prawnych. W praktyce dozór techniczny odpowiada za zapewnianie bezpieczeństwa urządzeń i instalacji technicznych, co jest istotne również z punktu widzenia ochrony BHP.
Poznaj cel i formy dozoru technicznego – bezpieczne funkcjonowanie urządzeń i instalacji
W kontekście BHP istotne jest nie tylko stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej takich jak między innymi rękawice robocze, czy środków czystości, ale również dozór techniczny. Jego celem jest bowiem bezpieczne funkcjonowanie różnego rodzaju urządzeń i instalacji. W związku z tym warto wiedzieć, że istnieją różne formy dozoru technicznego, które różnią się zakresem. W efekcie wyróżnić można 3 rodzaje dozoru technicznego, czyli:
- dozór techniczny pełny, który sprowadza się do przeprowadzania badań odbiorczych w warunkach gotowości do pracy;
- dozór techniczny ograniczony, w przypadku którego co do zasady nie przeprowadza się w ramach ich eksploatacji badań okresowych. Przeprowadzane są wyłącznie badania doraźne;
- dozór techniczny uproszczony, ograniczający się do przeprowadzania badań na etapie wytwarzania urządzeń technicznych.
Karty przeglądu maszyn – które urządzenia podlegają dozorowi technicznemu?
Dozór techniczny obejmuje wiele różnych urządzeń i instalacji, w związku z czym wiele osób szuka informacji dotyczących jego zakresu. Potwierdzeniem tego faktu może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: karta przeglądu maszyny wzór. W praktyce warto zatem wiedzieć, że Urząd Dozoru Technicznego sprawuje nadzór nad:
- urządzeniami bezciśnieniowymi, w tym między innymi zbiornikami bezciśnieniowymi przeznaczonymi do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych oraz przeznaczonymi do magazynowania materiałów trujących bądź żrących;
- urządzeniami ciśnieniowymi, w tym między innymi zbiornikami w agregacie gaśniczym, rurociągami przesyłowymi, instalacjami urządzeń węzła cieplnego, kotłami parowymi oraz kotłami wodnymi o temperaturze poniżej 110 stopni, rurociągami technologicznymi, instalacjami zbiornikowymi, zbiornikami w agregacie sprężarkowym;
- urządzeniami transportu bliskiego, wśród których wymienić należy urządzenie do przemieszczania osób niepełnosprawnych, dźwig budowlany, suwnice, wciągniki, wciągarki, żuraw stacjonarny, żuraw wieżowy, żuraw szybkomontujący, podest ruchomy załadowczy na pojeździe, schody ruchome, chodniki ruchome, dźwig osobowy;
- urządzeniami do odzyskiwania par paliwa, które umożliwiają odzyskiwanie par produktów naftowych I klasy.
Decyzja zezwalająca na eksploatacje maszyny – jak złożyć wniosek do UDT i co w nim zawrzeć?
Inspektor Dozoru Technicznego wydaje decyzję zezwalającą na eksploatację maszyny, co potwierdza jej zgodność z obowiązującymi normami. Istotne w tym przypadku jest to, że przegląd UDT odbywa się na wniosek mający na celu rejestrację urządzenia technicznego/instalacji. Wniosek składa się zatem do oddziału UDT, który rozpatruje go bez zbędnej zwłoki. Co należy zawrzeć we wniosku? Informacji na ten temat szuka wiele osób wpisując do wyszukiwarki hasło: UDT wniosek o przeprowadzenie badania. W praktyce istotne jest to, by dołączyć do wniosku dwa komplety dokumentacji urządzenia (w języku polskim) dla każdego ze zgłaszanych urządzeń. Jeżeli wszystko będzie w porządku to organ ustala termin przeprowadzenia badania, które wykonywane jest przez Inspektora UDT w obecności przedsiębiorcy eksploatującego urządzenie techniczne. Po jego zakończeniu wydawana jest decyzja zezwalająca na eksploatację maszyny, czyli księga rewizyjna UDT.
Przegląd UDT – jak przygotować urządzenie do kontroli?
W kontekście przeglądu UDT bardzo ważną kwestią jest także odpowiednie przygotowanie urządzenia do kontroli. W jaki sposób zatem to zrobić? Otóż, wiele w tym przypadku zależy od rodzaju urządzenia podlegającemu dozorowi technicznemu, ponieważ inne wymagania stawiane są w kontekście przygotowania urządzeń transportu bliskiego (np. podestów ruchomych), a jeszcze inne dla urządzeń ciśnieniowych i zbiorników bez i niskociśnieniowych przeznaczonych do magazynowania materiałów ciekłych zapalnych oraz żrących i trujących. Istotne jest także to, że w uzasadnionych sytuacjach inspektor UDT może określić dodatkowe wytyczne w kontekście przygotowania danego urządzenia do badania.
Jakie obowiązki pełni Inspektor Dozoru Technicznego? Wniosek, badanie odbiorcze i decyzja
Przegląd UDT wykonuje Inspektor Dozoru Technicznego, który wykonuje w tym przypadku szereg obowiązków. To właśnie on jest osobą odpowiedzialną za przyjęcie oraz weryfikację wniosku do UDT o rejestrację urządzenia. W dalszej kolejności ustala natomiast termin przeprowadzenia badania odbiorczego oraz samodzielnie je wykonuje, co pozwala wydać decyzję zezwalającą na eksploatację maszyny. To właśnie na jej podstawie założona zostanie księga rewizyjna urządzenia, która potwierdza jego dopuszczenie do użytkowania, tzw. legalizację.
Podsumowując należy stwierdzić, że Urząd Dozoru Technicznego to instytucja, która dopuszcza do eksploatacji wiele różnych maszyn i instalacji. Jej działalność jest zatem istotna z punktu widzenia BHP, ponieważ weryfikowana jest w ten sposób zgodność z obowiązującymi przepisami i normami.