Jak się przygotować do prac brukarskich? Sprawdź co powinieneś wiedzieć
Jesteś szefem ekipy budowlanej lub właścicielem firmy zatrudniającej brukarzy? Jeśli tak, to ten artykuł jest dla Ciebie. Właściwe wyposażenie i ochrona pracowników to klucz do efektywności i bezpieczeństwa na placu budowy. W tym artykule przybliżymy Ci, na co zwrócić szczególną uwagę przy zatrudnianiu i wyposażaniu brukarzy, jakie zagrożenia niesie ze sobą ta praca i jak im przeciwdziałać. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak zapewnić swojej ekipie najlepsze warunki pracy.
Jak wygląda praca brukarza: odpowiednie i fachowe przygotowanie do prac
Praca brukarza jest jednym z bardziej wymagających zawodów w branży budowlanej. Wymaga nie tylko umiejętności i precyzji, ale także odpowiedniego wyposażenia i ochrony. Zatrudniając tego typu pracowników powinieneś zwrócić szczególną uwagę na aspekty takie jak ochrona kolan, kręgosłupa i oczu. Dzięki Dawpol BHP skompletujesz wyposażenie brukarza skrojone do jego potrzeb. Ulżysz jego pracy, zyskując wydajność i zaufanie wśród załogi.
Ochrona kolan – klucz do komfortu i bezpieczeństwa w pracy Brukarza
Ochrona kolan jest niezwykle istotna w pracy brukarza, który często wykonuje obowiązki w pozycji klęczącej. Dawpol BHP oferuje różne rodzaje ochraniaczy na kolana, takie jak nakolanniki robocze, ochraniacze żelowe i twarde, a także gumowe. Każdy z nich ma swoje unikalne właściwości i zastosowanie.
- Nakolanniki robocze: Wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, zapewniają pełną swobodę ruchu i są idealne do prac brukarskich i ogrodniczych.
- Ochraniacze żelowe: Lekkie i miękkie, świetnie sprawdzą się do prac wykończeniowych, takich jak układanie podłóg, paneli, płytek.
- Twarde nakolanniki z dodatkowymi nakładkami PCV: Oferują ochronę podczas prac budowlanych i brukarskich, chroniąc przed upadkami na kolana i bocznymi uderzeniami.
Wybór odpowiednich ochraniaczy
Wybór odpowiednich ochraniaczy na kolana powinien być dostosowany do rodzaju pracy, jaki ma wykonać brukarz. Guma, jako materiał antypoślizgowy i wodoodporny, sprawdzi się do prac brukarskich na zewnątrz, podczas gdy ochraniacze żelowe będą idealne do prac wykończeniowych, gdy np. zlecisz swojemu specjaliście inne obowiązki.
Zagrożenia dla zdrowia występujące na stanowisku brukarza i jak im przeciwdziałać
Praca brukarza wiąże się z wieloma zagrożeniami dla zdrowia, zwłaszcza dla kolan. Długotrwałe klęczenie na twardym podłożu może prowadzić do poważnych urazów i schorzeń.
Ochraniacze kolan jako niezbędna ochrona
Ochraniacze kolan są niezbędne dla pracowników, którzy układają kostkę brukową, realizują prace wykończeniowe, glazurnicze, budowlane czy ogrodnicze. Oferowane przez Dawpol BHP ochraniacze są wykonane ze specjalnego tworzywa sztucznego, wyposażone w żelową podpórkę, zwiększającą komfort pracy.
Wodoodporna ochrona przed zimnym podłożem
Warto również zwrócić uwagę na wodoodporność ochraniaczy. Praca na mokrym lub błotnistym podłożu wymaga dodatkowej ochrony od zimna i wilgoci. Przydadzą się też maty izolowane, na których fachowiec będzie mógł usiąść bez obawy o wilgoć i zimno bijące od podłoża.
Praca brukarza niesie ze sobą pewne zagrożenia dla zdrowia. Oto kilka z nich i sposoby, jak im przeciwdziałać:
Obciążenie stawów i kręgosłupa
Układanie kostki brukowej to praca fizyczna, która może obciążać stawy i kręgosłup. By minimalizować zagrożenie, pracowników powinieneś instruować na temat właściwej postawy podczas pracy. Ze swojej strony możesz im zaś ulżyć wyposażając ekipę brukarzy w sprzęt pomagający w przenoszeniu ciężkim przedmiotów, jak np. haki, chwytaki czy wózki.
Ekspozycja na pyły i chemikalia
Przygotowanie podłoża i mieszanie materiałów może prowadzić do ekspozycji na pyły i chemikalia. Stosowanie odpowiednich masek i okularów ochronnych jest kluczowe dla zachowania zdrowia.
Najczęstsze urazy występujące w pracy przy układaniu bruku
Praca przy układaniu bruku może prowadzić do różnych urazów. Oto kilka najczęstszych i sposoby, jak im zapobiegać:
Urazy kolan i dolnych części ciała
Urazy kolan są częste wśród brukarzy. Stosowanie odpowiedniej ochrony, takiej jak nakolanniki, może znacznie zredukować ryzyko urazów. Ochrona goleni, elastyczne obuwie zapewniające swobodę ruchów i przepływ krwi do stóp przy pracy o zgiętych kolanach to kolejne elementy, w które warto wyposażyć brukarza.
Skaleczenia i otarcia
Odpowiednie rękawice i odzież robocza mogą chronić przed skaleczeniami i otarciami. Wybór trwałych materiałów, takich jak guma, może zapewnić dodatkową ochronę. Sprawdzi się również skóra.
Zwyrodnienia stawów i kręgosłupa
Praca w jednej pozycji przed długi czas po latach prowadzi do powstawania zwyrodnień. By tego uniknąć organizuj prace w taki sposób, by pracownicy mogli wymieniać się między sobą zadaniami w ciągu dnia. Brukarz na pewno doceni każdą okazję, by rozprostować nogi.
Kompleksowe wyposażenie brukarza, czyli jak dobre ubranie robocze pomoże w tym trudnym fachu
Dobre ubranie robocze to nie tylko kwestia wygody, ale także bezpieczeństwa. Oto, jak kompleksowe wyposażenie może pomóc w pracy brukarza:
Ochrona kolan i stawów
Jak już wspomniano, ochrona kolan jest kluczowa. Wybór odpowiednich nakolanników i nagolenników może znacznie zwiększyć komfort pracy i zminimalizować ryzyko urazów.
Buty dla brukarza
Nie można jednak zapominać o innych częściach ciała. Brukarz w czasie swojej pracy często przenosi ciężkie przedmioty, jak np. kostkę brukową i obrzeża albo krawężniki. Wiąże się to z ryzykiem zgniecenia stopy spadającym przedmiotem. Dlatego w tym zawodzie podczas pracy kluczowe dla zapewnienia bezpieczeństwa będą odpowiednie buty robocze z podnoskiem. Powinny one być zakryte, ale wystarczą takie wysokie do kostki - częsta zmiana pozycji w obuwiu za kostkę jest bowiem męcząca.
Ochrona wzroku w pracy brukarza
Kolejnym aspektem jest ochrona wzroku. Brukarz w czasie pracy nie tylko uderza młotkiem w kamienne albo betonowe elementy przyszłego chodnika czy podjazdu, co samo w sobie powoduje ryzyko powstania odłamków mogących uszkodzić oko. Współcześnie w tym zawodzie na porządku dziennym jest wykorzystanie szlifierek z diamentowymi ostrzami do cięcia betonu. Przy ich użytkowaniu najlepiej zaopatrzyć pracownika w pełną osłonę twarzy w postaci przyłbicy.
Rękawice do prac brukarskich
Nie można oczywiście zapomnieć o rękawicach. Długotrwałe układanie dłońmi szorstkich betonowych albo kamiennych elementów prowadzi do powstawania odcisków i otarć. Zapobiegają temu odpowiednie rękawice. Powinny one też amortyzować drgania od uderzeń młotkiem.
Wytrzymałość i funkcjonalność
Na koniec warto jeszcze zastanowić się nad ubiorem brukarza. Pracownika na tym stanowisku należy wyposażyć w komplet odzieży na różną pogodę, zarówno lato, jak i jesień, a nawet zimę. Najlepiej sprawdzą się spodnie na szelkach, które nie spadają w czasie schylania się i częstej zmiany pozycji albo pracy w kuckach czy na kolanach. Ergonomiczna odzież dla brukarza powinna zapewniać możliwość przechowywania drobnych narzędzi w zapinanych kieszeniach. Warto zwrócić uwagę na spodnie 2w1, pozwalające na odpięcie nogawek w czasie upału.
Pytania i odpowiedzi
Usługi brukarskie – co to takiego?
Usługi brukarskie to nie tylko ułożenie kostki brukowej. Obejmują one również przygotowanie podłoża, rozplanowanie układu utwardzanej powierzchni, wybór odpowiednich materiałów, a także dbałość o estetykę i trwałość wykonania. Wykonywanie zleceń brukarskich wymaga precyzji, umiejętności i odpowiedniego sprzętu.
Drobne prace brukarskie – jak się do nich przygotować?
Nawet drobne prace brukarskie wymagają odpowiedniego przygotowania. Wybierz odpowiednie narzędzia brukarskie, takie jak łopaty, młotki czy poziomice, jest kluczowy dla efektywności pracy. Odpowiednie szkolenie i instruktaż są niezbędne, aby prace były wykonane zgodnie z normami i standardami.