Jaki sprzęt do pracy na wysokości? Wybieramy niezbędne akcesoria
Powszechnie wiadomo, że praca na wysokości wymaga przestrzegania odpowiednich zasad BHP, co zapewnia bezpieczeństwo pracownikom. O czym zatem należy pamiętać? Jaki sprzęt do pracy na wysokości należy zapewnić pracownikom? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Ochrona zdrowia i życia w pracy na wysokości – zasady, których trzeba przestrzegać
Osoby wykonujące pracę na wysokości są narażone nie tylko na uszkodzenia ciała, ale w najgorszym wypadku również na utratę życia. W związku z tym do pracy na wysokości mogą zostać dopuszczone jedynie te osoby, które posiadają odpowiednie badania wysokościowe oraz znają obowiązujące przepisy BHP. W przypadku pracy na wysokości przekraczającej dwa metry konieczne jest również wyposażenie pracowników w środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed upadkiem, a przepisy prawa wymagają, by czynności były wykonywane przez dwie osoby. Umożliwia to bowiem nie tylko odpowiednią asekurację, ale pozwala również udzielić ewentualnej pomocy.
Sprzęt do asekuracji w pracy na wysokościach – jak działa i jak go stosować?
Zgodnie z przepisami BHP w sytuacji, gdy praca na wysokości nie może być wykonywana przy zastosowaniu środków ochrony zbiorowej należy zapewnić pracownikom indywidualny sprzęt do pracy na wysokości, chroniący przed upadkiem. Standardowy zestaw asekuracyjny do pracy na wysokości składa się z trzech elementów, którymi są szelki bezpieczeństwa, punkt kotwiczący oraz zespół łącząco-amortyzujący. W tym miejscu warto podkreślić, że tego typu akcesoria do pracy na wysokości nie zapobiegają upadkom, ale odpowiadają za bezpieczne zatrzymanie spadającego człowieka oraz łagodzą niebezpieczne następstwa nagłej utraty prędkości podczas spadania. Jak stosować sprzęt do pracy na wysokości? Istotne w tym przypadku jest prawidłowe połączenie wszystkich elementów oraz sprawdzenie jakości zakotwiczenia, ponieważ to ona decyduje o tym, czy ochrona BHP odpowiednio zadziała.
Sprzęt do samoasekuracji – na jakie rozwiązania postawić?
Wyposażając pracowników w sprzęt do pracy na wysokości warto nie tylko dobrać zabezpieczenia do wymagań określonego stanowiska, czy potrzeb przy realizacji danego zadania, ale zwrócić również uwagę na to, by spełniały one obowiązujące normy. Jaki sprzęt do samoasekuracji warto więc wybrać? Podstawą są szelki bezpieczeństwa, które mogą występować w wersji bez pasa lub z pasem biodrowym. W niektórych sytuacjach wymagane mogą być natomiast szelki dedykowane do pracy w podwieszeniu. Równie ważny jest odpowiedni wybór zespołu łącząco-amortyzujacego, którego rolę mogą pełnić linki do pracy na wysokości z amortyzatorem, urządzenia samozaciskowe z giętką prowadnicą, lub urządzenia samohamowne. To właśnie one łączone są z linami kotwiczącymi, linkami zaczepowymi lub stacjonarnymi punktami kotwiczącymi.
Ochrona głowy i wzroku w pracy na wysokościach – niezbędne akcesoria, które chronią pracownika
W przypadku pracy na wysokościach bardzo ważną rolę pełni sprzęt chroniący przed upadkiem, ale również akcesoria BHP stanowiące osobistą ochronę pracownika. Bardzo ważna w tym przypadku jest ochrona głowy, w związku z czym pracownicy muszą zostać wyposażeni w odpowiednie hełmy do pracy na wysokości. Kaski do pracy na wysokości zabezpieczają bowiem przed urazami głowy, a nosić je muszą również osoby wykonujące obowiązki na dole rusztowania, czy drabiny. Stanowią one bowiem wówczas zabezpieczenie przed ewentualnym upadkiem przedmiotów z wysokości. W przypadku osób pracujących na wysokości istotna jest także ochrona wzroku, którą zapewniają gogle i okulary ochronne. Warto mieć świadomość, że chronią one nie tylko przed uszkodzeniem wzroku, ale również przed wiatrem, który może spowodować przedostanie się zanieczyszczeń do oczu. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ może skutkować utratą równowagi pracownika znajdującego się na wysokości, a co za tym idzie zwiększa ryzyko upadku.
Ochrona kończyn w pracy na wysokościach – ubranie, które zapewni bezpieczeństwo
W przypadku pracowników wykonujących prace na wysokości istotna jest nie tylko ochrona głowy i wzroku, ale również kończyn. Bardzo ważną rolę pełni w tym przypadku obuwie robocze, który musi być nie tylko wygodne, ale również również zapewniać stabilność, zwłaszcza na nierównej powierzchni. W związku z tym buty do pracy na wysokości powinny posiadać antypoślizgową podeszwę, a dozwolone jest noszenie zarówno półbutów, jak i trzewików. Duża dowolność występuje również w przypadku odzieży ochronnej stosowanej przy pracach na wysokości, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami musi być ona umożliwiać bezpieczne wykonywanie określonej czynności. Ważne zatem jest to, by była wygodna i nie krępowała ruchów.
Odpowiedni dobór sprzętu do prac na wysokości: szelki bezpieczeństwa, urządzenie samozaciskowe i samohamowne, zaczep i liny kotwiczące
Dobierając sprzęt do pracy na wysokości BHP należy wybrać akcesoria, które sprawdzą się na danym stanowisku i umożliwią bezpieczne wykonywanie określonych czynności. Istotne są zatem zarówno odpowiednio dobrane szelki bezpieczeństwa, jak i urządzenie samozaciskowe lub samohamowne, czy zaczep i liny kotwiczące. W każdym przypadku najważniejsza jest jakość, ponieważ bezpośrednio wpływa ona na bezpieczeństwo osób pracujących na wysokości. W związku z tym w ofercie sklepu DAWPOL znajduje się wyłącznie sprzęt do pracy na wysokości renomowanych producentów, których przykładem może być firma Portwest. Co więcej, sprzedawane przez nas akcesoria BHP i odzież ochronna dostępne są w atrakcyjnych cenach, a naszym klientom oferujemy sprzedaż hurtową. Pozwala to wyposażyć pracowników w niezbędny sprzęt, a tym samym zapewnić im najwyższy poziom bezpieczeństwa przy pracy na wysokości oraz uniknąć ewentualnych mandatów za brak wymaganej ochrony.
Podsumowując należy stwierdzić, że osoby pracujące na wysokości powinny zostać wyposażone przez pracodawcę w niezbędny sprzęt i akcesoria BHP zapewniające odpowiedni poziom bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Sprzęt do pracy na wysokości musi być bowiem dopasowany do specyfiki danej czynności oraz występujących zagrożeń.