Najlepsza ochrona uszu przed hałasem w miejscu pracy: jak wybrać odpowiednie stopery do uszu?
Praca w środowisku pełnym hałasu to codzienność pracowników wielu branż. Uciążliwe dźwięki o dużym natężeniu mogą negatywnie oddziaływać na narząd słuchu, prowadząc do uszczerbku na zdrowiu pracownika. W związku z tym wiele firm decyduje się na wyposażenie swojej kadry w stopery do uszu. Czym są te akcesoria, jakiego rodzaju stopery są dostępne na rynku i jak wybrać te właściwe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań udzielamy w niniejszym tekście.
Zanim zaczniesz stosować – co warto wiedzieć o zatyczkach do uszu?
Stopery do uszu lub inaczej zatyczki do uszu to jedne z podstawowych produktów dostępnych na rynku, których zadaniem jest chronić narządu słuchu. Ochrona słuchu jest obecnie standardem w przepisach BHP, do których mają obowiązek stosować się firmy w naszym kraju. Hałas w miejscu pracy może być bardzo szkodliwy dla zdrowia pracowników – prowadzi on do wzrostu stresu psychicznego, zaburzeń snu, występowania nieprawidłowości w akcji serca, a w sytuacjach skrajnych, nawet do całkowitej utraty słuchu.
Zasady ochrony BHP mówią jasno – gdy poziom hałasu w miejscu pracy wynosi 85 dB lub więcej, firma jest zobowiązana do zapewnienia pracownikom środków ochrony słuchu. Wspomniane środki ochrony słuchu to nie tylko stopery i wkładki, lecz także specjalne słuchawki lub nauszniki przeciwhałasowe.
Ewentualne problemy zdrowotne nie są jedynym powodem, dla którego warto zapewnić pracownikom stopery do uszu. Ciągłe natężenie dźwięków może być dla nich męczące i prowadzić do spadku ich wydajności. Dbając o zdrowie pracowników, dbamy również o ich efektywność.
Plastyczność i dopasowanie do kanału usznego – materiały potrzebne do wykonania stoperów do uszu
Stopery do uszu to przydatne produkty, których celem jest szczelne wypełnienie komory kanału słuchowego. Dzięki temu blokuje się dostęp niepożądanym dźwiękom do jego wnętrza. Profesjonalne zatyczki do uszu są wykonywane ze stosunkowo miękkich i plastycznych materiałów. Mają one dopasowywać się do kształtu ucha użytkownika. Komory słuchowe pracowników mogą znacząco różnić się od siebie – stawiając na środki ochrony słuchu takie, jak stopery woskowe czy stopery piankowe mamy jednak gwarancję, że po uprzednim ich odpowiednim uformowaniu będą one idealnie pasować. Należy zwrócić uwagę na to, że stopery są dostępne w różnych rozmiarach. Wybierając konkretne modele, warto oszacować, jaki rozmiar będzie najbardziej adekwatny dla danego użytkownika.
Przykładowo stopery woskowe to zatyczki do uszu wykonane z wosku, które formuje się samodzielnie, dopasowując je do kanału słuchowego. Stopery piankowe to z kolei zatyczki, które umieszcza się w uchu w formie ściśniętej, aby mogły one rozprężyć się w jego wnętrzu i wypełnić kanał słuchowy.
Rodzaje stoperów do uszu – postaw na wygodę i funkcjonalność
Stopery do uszu takie, jak stopery piankowe są bardzo popularnym wyborem nie tylko w przypadku osób pracujących w hałaśliwych warunkach. Tego rodzaju stopery są często używane także przez osoby, które miewają trudności ze snem. Stopery piankowe to produkty bardzo atrakcyjne cenowo przy jednoczesnym prostym sposobie użytkowania.
Nieco innym rozwiązaniem są zatyczki z filtrem akustycznym, które są bardzo często stosowanymi produktami przez osoby pracujące w branży rozrywkowej. Tego rodzaju zatyczki do uszu wyróżniają się zaawansowaną konstrukcją, dzięki której dźwięki są dalej słyszalne, jednak ich natężenie zostaje zredukowane. Sprawia to, że częstotliwość dźwięków jest redukowana liniowo, przez co stopery zapewniają odpowiednią ochronę słuchu. Filtry akustyczne umożliwiają docieranie dźwięków rozmów czy sygnałów alarmowych.
Profesjonalne i dźwiękoszczelne zatyczki do uszu – co wybrać do pracy w dużym hałasie?
Jeśli w danym środowisku pracy mamy do czynienia z bardzo wysokim poziomem hałasu, zdecydowanie warto wyposażyć pracowników w profesjonalne zatyczki do uszu. Posiadanie przez nich takiego produktu jest równie ważne, jak użytkowanie np. profesjonalnych spodni ochronnych.
W hałaśliwych miejscach pracy dobrym wyborem mogą okazać się dźwiękoszczelne zatyczki do uszu. Dźwiękoszczelne stopery to produkty, które doskonale izolują od zewnętrznych hałasów i są stworzone do długotrwałego użytkowania.
Lepsza żywotność i higiena – jak dobrze czyścić swoje stopery?
Mocne stopery do uszu mogą posłużyć przez długi czas, jeśli oczywiście zainwestujemy w odpowiednie produkty. Powinniśmy o tym pamiętać przy zakupie, ponieważ dostępne w sprzedaży stopery dzielą się na wielorazowe i jednorazowe. Jeśli chcemy zaoszczędzić na zakupie, warto zainteresować się tematem stoperów wielorazowych. Pamiętajmy jednak o ich odpowiedniej pielęgnacji i zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny. Dzięki stałemu czyszczeniu stopery do uszu mocno wygłuszające będą zdatne do użytku przez długi czas, a zbierające się na ich powierzchni brud i bakterie nie będą zagrażać zdrowiu naszych uszu.
Prawidłowa higiena przy korzystaniu ze stoperów wielorazowych
Podobnie jak maska przeciwpyłowa zapewniająca ochronę drogom oddechowym, stopery do uszu mają za zadanie zapewnić bezpieczeństwo narządowi słuchu, pod warunkiem zachowania odpowiedniego poziomu higieny. Przed właściwym użytkowaniem stoperów należy umyć ręce, aby nie wprowadzać do kanału słuchowego bakterii. Zbierające się zabrudzenia można usunąć przy użyciu środka do czyszczenia zatyczek lub delikatnego mydła. Następnie stopery należy dobrze opłukać i osuszyć. Warto także przechowywać zatyczki do uszu w przeznaczonym do tego etui, w którym zachowają czystość i będą zabezpieczone przed uszkodzeniami.