Niezawodne bezpieczeństwo pracowników – środki ochrony zbiorowej i indywidualnej w różnych branżach
Środki ochrony zbiorowej i indywidualnej muszą być zapewnione przez pracodawcę, a pracownik ma obowiązek ich stosowania i korzystania z nich w sposób prawidłowy. Respektowanie przepisów zabezpiecza przed zagrożeniami, wypadkami oraz oddziaływaniem czynników, które są szkodliwe dla zdrowia.
Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu – czym są środki ochrony zbiorowej, a czym indywidualnej?
Czym są środki ochrony zbiorowej BHP? Są to elementy przeznaczone do jednoczesnej ochrony grupy ludzi, w tym też pojedynczych osób, przed szkodliwymi czynnikami i niebezpiecznymi sytuacjami występującymi w środowisku pracy zarówno pojedynczo, jak i łącznie. Do środków ochrony zbiorowej należą np. balustrady, rusztowania robocze, ekrany dźwiękochłonne, środki techniczne (na przykład osłony, bariery świetlne), systemy wentylacji mechanicznej oraz wiele innych. Wybór środków ochrony zbiorowej zależy od specyfiki działalności miejsca pracy.
Czym z kolei są środki ochrony indywidualnej BHP? Jest to specjalistyczne wyposażenie bądź urządzenia chroniące pracownika przed potencjalnymi zagrożeniami w miejscu pracy. Co można rozumieć przez termin „środki ochrony indywidualnej”? Przykłady to na przykład kombinezon ochronny, czapki, rękawice ochronne, okulary, osłony twarzy, ale i uprzęże, a nawet środki oczyszczające skórę. Do środków ochrony indywidualnej nie należą natomiast mundury, wyposażenie stosowane przez służby ratownicze, środki służące do samoobrony lub odstraszania czy też wyposażenie samochodowe.
Środki ochrony – obowiązek pracodawcy i pracownika
Środki ochrony zbiorowej oraz indywidualnej nie są nieobowiązkowym wyposażeniem zakładów pracy. Pracodawca musi je zapewnić swoim pracownikom nieodpłatnie, co wynika z art. 207 par. 2 KP. W przypadku ich zużycia, uszkodzenia bądź przekroczenia okresu przydatności należy je niezwłocznie wymienić. Oprócz tego pracodawca określa rodzaj środków ochrony indywidualnej, które są potrzebne na danym stanowisku. Zasady stosowania, przestrzegania przepisów i przydzielania ŚOZ i ŚOI BHP zostały opisane w art. 211 pkt 4 ustawy Kodeksu Pracy.
Jak stworzyć spersonalizowane rozwiązania dla twojej branży? Identyfikacja zagrożeń
Identyfikacja zagrożenia to ocena ryzyka pozwalająca zidentyfikować i ewidencjonować zagrożenie bezpieczeństwa w miejscu pracy. Ma to na celu zapewnienie ochrony pracownikom oraz całemu personelowi. Zazwyczaj identyfikację zagrożenia przeprowadza się przed każdą zmianą, przy wykonywaniu rozmaitych prac, podczas inspekcji, po wystąpieniu nieprzewidzianych incydentów, a także, gdy nowe procesy bądź urządzenia wprowadzane są do obiegu pracy. Ponadto pracodawca ma obowiązek informowania i edukowania swoich pracowników w zakresie występowania ryzyka związanego z zawodem. Wcześniejsze wdrożenie odpowiednich praktyk i środków ochrony jest gwarancją bezpieczeństwa.
Odpowiednie dostosowanie środków ochrony indywidualnej
Czym są środki ochrony indywidualnej, zostało już wyjaśnione powyżej. Teraz warto poruszyć temat ich dostosowania. Wszelkie rodzaje środków ochrony indywidualnej powinny zostać zastosowane dopiero wtedy, gdy nie można uniknąć zagrożeń bądź nie da się ich wystarczająco ograniczyć. Zarówno poprzez środki ochrony zbiorowej, jak i inną organizację pracy.
Sprzęt ochrony osobistej ma nie tylko zapewniać bezpieczeństwo pracy, lecz także nie może jej przy tym utrudniać. Środki ochrony indywidualnej muszą umożliwić pracownikowi normalne wykonywanie wszystkich czynności, jednocześnie chroniąc przed potencjalnym zagrożeniem. Przy zakupie tego rodzaju środków na pierwszym miejscu należy postawić ich jakość wykonania. Produkty z oznaczeniem CE spełniają wszelkie potrzebne wymogi.
Przewodnik po środkach ochrony pracowników
Jakie są środki ochrony indywidualnej? Sprzęt tego typu musi być wygodny w noszeniu, łatwy w użytkowaniu, a przy tym musi spełniać określone wymogi bezpieczeństwa. Akcesoria tego rodzaju dopasowuje się w zależności od czynności wykonywanych przez pracownika oraz warunków, jakie panują w miejscu pracy. Do najpopularniejszych i najczęściej stosowanych rozwiązań można zaliczyć odzież ochronną, kaski, przyłbice, sprzęt filtrujący, nauszniki, rękawice oraz linki bezpieczeństwa.
Odzież ochronna na wysokim poziomie – kombinezony, fartuchy, kurtki i spodnie
Środki ochrony osobistej takie jak odzież robocza mają za zadanie zabezpieczyć pracownika przed uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet utratą życia podczas wykonywania obowiązków służbowych. Niezbędne elementy będą się różniły w zależności od poziomu ryzyka zawodowego. Ważne, żeby były komfortowe w noszeniu, nie utrudniały ruchów i utrzymywały optymalną temperaturę. Kombinezony, fartuchy, kurtki oraz spodnie muszą być wykonane z trwałych materiałów, posiadać kieszenie, zamki, zatrzaski, a zastosowane zapięcia powinny gwarantować ich szybkie zdejmowanie i zakładanie.
Ochrona głowy – różnorodne hełmy i kaski
W wielu branżach niezbędne jest zapewnienie pracownikom środków ochrony głowy. Tego rodzaju elementy mogą w wielu przypadkach uratować życie. Z tego powodu nie warto na nich oszczędzać i wybierać jedynie sprawdzony sprzęt najwyższej jakości. Warto sprawdzić, czy dany model gwarantuje komfort użytkowania, poprzez np. zainstalowane otwory wentylacyjne oraz czy kask ściśle przylega do głowy. Hełmy robocze bezwzględnie należy dostosować do kształtu czaszki. Należy także zapoznać się z poszczególnymi kolorami kasków. Każdy z nich przeznaczony jest do konkretnych branż.
W pełni zabezpieczona twarz i wzrok poprzez osłony, przyłbice i okulary
O ochronę głowy zadba nie tylko właściwie dobrany kask lub hełm. W wielu przypadkach potrzebne są także dodatkowe elementy zakrywające naszą twarz. Osłony, przyłbice i okulary muszą być bezwzględnie używane, ponieważ urazy wzroku stanowią znaczny odsetek wypadków przy pracy. Ochrona wzroku i twarzy jest możliwa dzięki odpowiednim akcesoriom, niezwykle potrzebnym, zwłaszcza wtedy, gdy istnieje bezpośrednie zagrożenie spowodowane np. odpryskami lub iskrami.
Zdrowy układ oddechowy – sprzęt filtrujący przeznaczony dla komfortu pracowników
Ochrona dróg oddechowych jest niezwykle istotna podczas wykonywania obowiązków na obszarze, w którym człowiek narażony jest na działanie pyłów, dymu i najróżniejszych gazów. Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów produktów oczyszczających powietrze ze szkodliwych substancji, zanim te dostaną się do ludzkiego układu oddechowego. Są to m.in. maski i półmaski, a także zaawansowany sprzęt filtrujący. Warto przy tym dowiedzieć się, jak czyścić i wymieniać filtry w poszczególnych wariantach tego wyposażenia stosowanego w miejscu pracy.
Nauszniki i hełmy przeznaczone dla pełnej ochrony słuchu
Uciążliwy hałas nie tylko obniża wydajność każdego pracownika – może być on także przyczyną znacznego uszczerbku na zdrowiu. W miejscach, gdzie natężenie dźwięków przekracza dopuszczone normy określone w przepisach BHP, należy bezwzględnie stosować środki ochrony słuchu. Szukając odpowiedniego wariantu, warto zwrócić uwagę na wagę, rozmiar oraz poziom tłumienia dźwięku, które oferują np. hełmy. Dobre nauszniki przeciwhałasowe potrzebne są w bardzo wielu profesjach, stąd też ich duży wybór na rynku.
Ochrona od stóp do głów – rękawice, kalosze, uprzęże i inne środki BHP
Do środków ochrony indywidualnej można zaliczyć wiele produktów, między innymi kalosze, uprzęże, a nawet rękawice robocze. Te ostatnie mogą uchronić przed najróżniejszymi zagrożeniami. Począwszy od prostego skaleczenia, aż do poważnego uszkodzenia dłoni. Dopasowując rękawice pod siebie, należy kierować się przede wszystkim rodzajem występującego ryzyka. Bardzo istotny jest także materiał, z którego wykonane są rękawice. Im będą one cieńsze, tym precyzyjniejsze prace można z nimi wykonywać. Jednak należy pamiętać, że poziom zabezpieczenia będzie w tym przypadku dużo niższy.
Zabezpieczenie przed upadkiem – uprzęże, linki bezpieczeństwa i inne środki ochrony
Wykonując prace na wysokościach, obowiązkowa i niezwykle istotna jest odpowiednia uprząż bądź też linka bezpieczeństwa. Każdy produkt tego typu musi spełniać rygorystyczne normy i wymagania. Wśród najważniejszych są te rozpisane w rozporządzeniach PE i Rady UE (2016/425). Oprócz tego jest także norma EN 354:2010 i szereg innych wytycznych, które określają poziom bezpieczeństwa i wytrzymałości.