Niezbędny przewodnik dla profesjonalistów z różnych branż: czym się różni odzież robocza od ochronnej?
Odzież robocza a odzież ochronna to pojęcia, które mimo iż wiele osób odbiera w ten sam sposób w praktyce odnoszą się do czego innego. Co na ten temat mówią przepisy BHP? Jakie obowiązki w zakresie przydzielania odzieży roboczej posiadają pracodawcy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Prawne aspekty związane z odzieżą roboczą: ubrania do pracy w świetle przepisów BHP
Odzież robocza a odzież ochronna to jak wspomniano we wstępie pojęcia, które odnoszą się do dwóch odmiennych typów ubioru. W świetle obowiązujących przepisów BHP odzież i obuwie robocze ma bowiem na celu jedynie zabezpieczenie prywatnych ubrań pracowników przed zabrudzeniem, czy zniszczeniem będącym następstwem wykonywania pracy. Inną rolę pełni natomiast odzież ochronna dla pracownika, ponieważ są to środki ochrony indywidualnej, które chronią człowieka przez zagrożeniami związanymi z wykonywaną pracą. Chodzi w tym przypadku między innymi o zagrożenia mechaniczne, chemiczne, termiczne czy związane z czynnikami atmosferycznymi. W tym miejscu warto również wspomnieć o tym, że odzież ochronna musi posiadać odpowiednie certyfikaty potwierdzające zgodność z obowiązującymi normami oraz jej właściwości i jakość. Różnice pomiędzy odzieżą roboczą a ochronną można wskazać na przykładzie butów, ponieważ jako buty robocze można traktować trzewiki noszone przez pracowników w celu uniknięcia zniszczenia własnego obuwia, a jako odzież ochronną należy traktować buty z blachami zapobiegającymi przebiciu stopy.
Jak odpowiednio chronić pracowników: co skutecznie zapobiega zagrożeniom mechanicznym?
Pracownicy zajmujący różnego rodzaju stanowiska narażeni są między innymi na zagrożenia mechaniczne, czyli różnego rodzaju uderzenia, otarcia, czy skaleczenia. Jak skutecznie im zapobiegać? Poza ostrożnością i przestrzeganiem zasad BHP istotna jest także odpowiedni dobrana odzież robocza. W zależności od wykonywanych czynności zawodowych mogą to być odpowiednio dobrane buty robocze, czy spodnie, które zapobiegają otarciom kolan. Bardzo ważną rolę pełnią w tym przypadku również różnego rodzaju akcesoria, wśród których wymienić należy nakolanniki, czy kaski ochronne. Jak wybrać najlepszy strój BHP? Informacji na ten temat szuka wielu pracodawców, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: odzież robocza zagrożenia mechaniczne. Warto zatem wiedzieć, że kluczowa w tym przypadku jest identyfikacja zagrożeń, ponieważ to właśnie na tej podstawie dobierana jest odzież robocza BHP.
Komplet ubrań roboczych i ochronnych: efektywna ochrona i komfort pracy
Wybierając komplet ubrań roboczych i ochronnych należy zwrócić uwagę nie tylko na ich zgodność z obowiązującymi normami i przepisami, co gwarantuje efektywną ochronę, ale również aspekty wpływające na komfort wykonywania pracy. Chodzi w tym przypadku przede wszystkim o dopasowanie do indywidualnych potrzeb i preferencji, co przełoży się na wygodę użytkowania. Poza tym bardzo ważną kwestią jest funkcjonalność, która jest uzależniona między innymi od ilości i rodzaju wbudowanych kieszeni, czy materiału wykorzystanego do produkcji ubrań roboczych. Oba aspekty wpływają bowiem zarówno na swobodę ruchów, jak i możliwość noszenia ze sobą narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy, czy rzeczy osobistych takich, jak klucze, czy telefon. Oprócz tego pod uwagę należy wziąć także specyfikę wykonywanych obowiązków zawodowych, co pozwoli dobrać odzież wg. profesji.
Przydział odzieży roboczej: jakie obowiązki na pracodawców nakładają regulacje prawne?
Prawidłowy przydział odzieży roboczej to kwestia, która jest istotna dla pracodawcy czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie haseł typu: odzież ochronna BHP przepisy, czy odzież robocza przepisy. Jak zatem wygląda to w rzeczywistości? Otóż należy mieć świadomość tego, że przepisy BHP w żaden sposób nie regulują tego, jaką odzież roboczą bądź ochronną pracodawca musi przekazać zatrudnianym przez siebie pracowników. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami posiada on jedynie obowiązek wyposażenia swoich pracowników w środki ochrony indywidualnej, które będą adekwatne do zagrożeń występujących na zajmowanych przez nich stanowiskach pracy. Na jakiej podstawie dokonywany jest zatem wybór? Otóż, podstawę stanowi w tym przypadku ocena ryzyka, w związku z czym pracodawca powinien sporządzić kartę oceny ryzyka dla wszystkich stanowisk występujących w jego firmie. W tym miejscu należy również wspomnieć o tym, że przepisy BHP nie regulują również tego, w jakich ilościach oraz z jaką częstotliwością ma być wydawana odzież robocza. Określają jedynie to, że ma być ona przekazywana wtedy, gdy zachodzi taka konieczność, czyli w sytuacji, gdy dotychczasowe środki ochrony indywidualnej uległy zużyciu. W praktyce jednak w większości firm funkcjonują wewnątrzzakładowe regulaminy określające rodzaj wydawanej odzieży roboczej oraz częstotliwość jej przekazywania.
Odzież i obuwie robocze: co każdy pracownik powinien wiedzieć?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP buty i odzież robocza muszą być dopasowane do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Każdy pracownik powinien również zdawać sobie sprawę z faktu, że ich wymiana na nowe przysługuje zawsze wtedy, gdy dotychczasowe środki ochrony indywidualnej ulegną zniszczeniu, ponieważ nie zapewniają one wówczas należytej ochrony. Istotne jest także to, że pracodawca zobowiązany jest do wypłacania pracownikom świadczeń pieniężnych rekompensujących wydawanie odzieży roboczej. Jest to wówczas ekwiwalent za korzystanie z własnej odzieży, czy ekwiwalent za pranie odzieży, który powinien uwzględniać faktycznie poniesione koszty z tego tytułu.
Podsumowując należy stwierdzić, że odzież robocza w praktyce znacznie różni się od odzieży ochronnej. Warto zatem znać nie tylko definicje tych pojęć, ale również obowiązujące w tym zakresie przepisy BHP. Istotna jest także świadomość tego, że rodzaj stosowanych środków indywidualnych uzależniony jest w dużej mierze od specyfiki wykonywanego zawodu oraz konkretnej branży.