Polar roboczy, bluza czy kurtka? Jaki strój BHP najbardziej doceniają pracownicy?
Odzież BHP to szeroka gama ubrań, dzięki czemu bez problemu można dopasować je nie tylko do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy, ale również indywidualnych potrzeb pracowników. Na jakie cechy odzieży ochronnej warto zatem zwrócić uwagę? Jaki strój doceniają pracownicy? Odpowiadamy.
Odkryj tajemnice wyboru profesjonalnego stroju roboczego – na jakie cechy i właściwości zwrócić uwagę?
Profesjonalne ubrania robocze to odzież ochronna, która zabezpiecza przed zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy. Istotne w tym przypadku jest to, że przepisy BHP nie regulują konkretnie tego, jaki strój roboczy musi posiadać pracownik, ponieważ określają jedynie, że ubranie robocze oraz pozostałe artykuły BHP muszą zapewniać ochronę adekwatną do zagrożeń. W związku z tym przy doborze odzieży roboczej panuje dosyć duża swoboda. Na jakie cechy i właściwości poszczególnych ubrań warto zatem zwrócić uwagę? Poza właściwą ochroną istotny w tym przypadku jest przede wszystkim komfort wykonywania obowiązków zawodowych, co sprawia, że odzież robocza powinna być wygodna w użytkowaniu. Oznacza to, że musi zapewniać odpowiednią swobodę ruchów oraz właściwy komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. Ważna jest także jej trwałość, ponieważ przekłada się na czas noszenia poszczególnych elementów stroju roboczego.
Doskonała ochrona przed różnymi warunkami atmosferycznymi – jak chronić się w chłodne dni?
Zarówno odzież, jak i obuwie robocze powinno chronić pracowników nie tylko przed zagrożeniami związanymi ze specyfiką wykonywania konkretnego zawodu, ale również różnymi warunkami atmosferycznymi. Jest to szczególnie istotne w przypadku osób pracujących na zewnątrz, które w zależności od pory roku zmuszone są do wykonywania pracy w upale bądź chłodzie. Jak chronić się w chłodne dni? Właściwą ochronę na konkretnych stanowiskach pracy zapewniają odpowiednio dopasowane polary, bluzy lub kurtki robocze, które są nie tylko funkcjonalne (np. posiadają różnego rodzaju kieszenie umożliwiające przenoszenie przedmiotów), ale gwarantują również noszącym je pracownikom komfort termiczny.
Polar roboczy: doskonały kompan dla pracujących w chłodnych warunkach
Przykładem odzieży ochronnej sprawdzającej się w chłodnych warunkach pracy może być polar roboczy, który zapewnia nie tylko odpowiedni komfort termiczny, ale również odpowiedni poziom wygody. W efekcie polary sprawdzają się na różnych stanowiskach, gwarantując pracownikom ochronę przed niskimi temperaturami, czy silnymi porywami wiatru. Istotne w tym przypadku jest także to, że dobry polar męski może być noszony zarówno jako odzież wierzchnia, jak i jedna z warstw odzieży ochronnej (np. pod kurtką). To drugie rozwiązanie jest stosowane między innymi przez osoby pracujące w chłodniach, czy pracowników wykonujących obowiązki zawodowe na zewnątrz (szczególnie zimą).
Bluza robocza: niezawodny element dla pracowników różnych branż
Alternatywę dla polarów może stanowić bluza robocza, czyli element odzieży ochronnej, który jest dostępny w naprawdę wielu modelach różniących się nie tylko fasonem, ale również właściwościami. Mogą to być bowiem nie tylko bluzy z kapturem, ale również modele zasuwane na suwak, czy wkładane przez głowę. W efekcie bluzy robocze są wygodne w noszeniu oraz zapewniają należytą ochronę niezależnie od zajmowanego stanowiska pracy. Istotne w tym przypadku jest także to, że wysokiej jakości bluzy robocze szyte są z wysokiej jakości materiałów, co gwarantuje ich wytrzymałość oraz trwałość. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników wykonujących obowiązki zawodowe w naprawdę trudnych warunkach, ponieważ w ich przypadku niezbędne są profesjonalne ubrania robocze.
Kurtka robocza: niezastąpiona odzież dla komfortu i ochrony w trudnych warunkach
Najwyższy poziom ochrony przed chłodem zapewniają natomiast kurtki robocze, które w wielu przypadkach chronią nie tylko przed niskimi temperaturami, czy wiatrem, ale również deszczem i wilgocią. Jest to wówczas odzież przeciwdeszczowa, która wykonana jest z wysokiej jakości materiałów zapewniających nie tylko odpowiedni komfort termiczny, ale również chroniących przed wodą. Istotne w tym przypadku jest także wysokiej jakości wykonanie oraz zastosowanie dedykowanych rozwiązań, takich jak np. odpowiednie zamki uniemożliwiające przemakanie. W efekcie właściwie dobrana kurtka robocza zapewnia najwyższy poziom ochrony nawet w najtrudniejszych warunkach pracy. Istotne w tym przypadku jest jednak także to, by gwarantowała ona odpowiedni komfort wykonywania obowiązków służbowych, czyli zapewniała swobodę ruchów oraz posiadała fason dopasowany do specyfiki wykonywanych czynności, czy indywidualnych upodobań danego pracownika. Bardzo ważną kwestią jest w tym przypadku także funkcjonalność, co sprawia, że kurtki robocze powinny posiadać odpowiednią ilość różnego rodzaju kieszeni umożliwiających wygodne przenoszenie narzędzi lub rzeczy osobistych należących do pracownika, np. kluczy do szafki służbowej, czy telefonu.
Czy pracodawca musi zapewnić ubranie robocze, czyli co ile przysługuje ubranie robocze?
W kontekście profesjonalnej odzieży ochronnej, takiej jak między innymi wymienione wcześniej polary, bluzy, czy kurtki pojawia się pytanie, czy pracodawca musi zapewnić ubranie robocze. W związku z tym należy wyraźnie zaznaczyć, że przepisy BHP zobowiązują pracodawców do wyposażenia zatrudnianych pracowników w środki ochrony indywidualnej, które są adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy. Jako środki ochrony indywidualnej należy rozumieć odzież roboczą oraz inne akcesoria BHP, które umożliwiają bezpieczne wykonywanie powierzonych obowiązków zawodowych. W przypadku wielu profesji są one zatem konieczne, ponieważ odzież ochronna należy się pracownikom nawet wtedy, gdy teoretycznie ich praca jest bezpieczna dla zdrowia i życia, jednak wykonywanie obowiązków zawodowych niesie ryzyko zniszczenia bądź zabrudzenia własnego ubrania.
Co ile przysługuje ubranie robocze? Informacji na ten temat szuka naprawdę wielu pracowników, czego potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie haseł: ubranie robocze co ile przysługuje i ubranie robocze na jaki okres. W związku z tym należy wiedzieć, że obowiązujące przepisy BHP nie regulują terminów, w jakich odzież robocza ma być wydawana pracownikom. Odbywa się to bowiem na podstawie indywidualnych ustaleń pomiędzy pracodawcom i pracownikami, a kwestią decydującą powinna być w tym przypadku trwałość przekazywanej odzieży ochronnej. Co ważne, kwestie te powinny być uregulowane w wewnątrzzakładowych rozporządzeniach.
Podsumowując należy stwierdzić, że profesjonalne ubrania robocze zapewniają pracownikom ochronę nie tylko przed chłodem, ale również zagrożeniami występującymi na danym stanowisku pracy. W związku z tym należy stawiać na jakość, którą gwarantuje odzież ochronna renomowanych producentów. Pracownicy najbardziej doceniają bowiem ubrania robocze, które są wytrzymałe i zapewniają im odpowiedni komfort wykonywania pracy na danym stanowisku.