Praca na drabinie - jakie środki ostrożności należy zastosować: odpowiedni sprzęt i miejsce wykonywania obowiązków
Pracę na drabinie wykonują osoby zatrudnione na wielu różnych stanowiskach. Czy należy traktować ją zatem jako pracę na wysokości? Jakie środki ostrożności należy zastosować pracując na drabinie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czy wykonywanie obowiązków na drabinie kwalifikuje się do pracy na wysokości? Sprawdź co mówią przepisy
Jak wspomniano we wstępie praca na drabinie może być wykonywana przez osoby zatrudnione na wielu różnych stanowiskach. W związku z tym pojawia się pytanie, czy praca na drabinie jest pracą na wysokości? Odpowiadają na nie należy stwierdzić, że tak, ponieważ określają to obowiązujące przepisy BHP. Zgodnie z ich treścią praca na wysokości rozpoczyna się już od 1 metra powyżej powierzchni, w związku z czym nawet z pozoru prozaiczne czynności wymagające wejścia na kilka stopni powinny być wykonywane jedynie przez osoby posiadające odpowiednie uprawnienia. Istotne jest oczywiście także zachowanie należytej ostrożności, co zapewni https://dawpol-bhp.pl/ochrona-przed-upadkiem-z-wysokosci/.
Jakie typy drabin wyróżniamy? Dwie zasadnicze różnice, które powinieneś poznać
W kontekście pracy na drabinie istotne jest nie tylko stosowanie odpowiednich środków ochrony indywidualnej, ale również znajomość poszczególnych typów drabin oraz odnoszących się do nich przepisów. W związku z tym warto wiedzieć, że podstawowa klasyfikacja pozwala wyróżnić drabiny przystawne oraz rozstawne. Te pierwsze wymagają oparcia o stabilną konstrukcję (np. ścianę budynku), a w przypadku tych drugich możliwe jest użycie drabiny jako konstrukcji wolnostojącej. Jakie jeszcze drabiny wyróżniamy? Otóż, mogą to być między innymi drabiny do wchodzenia na dach, które są wykorzystywane zarówno jako drabiny ewakuacyjne, jak i konstrukcje umożliwiające wykonywanie różnego rodzaju czynności na wysokościach, np. prac konserwacyjnych. W halach oraz innych wysokich obiektach wykorzystywana może być natomiast drabina przejezdna, która pozwala pracować na wysokości bez konieczności każdorazowego składania konstrukcji oraz jej ręcznego przenoszenia.
Czy potrzebujesz uprawnień, aby pracować na drabinie? Jakie szkolenia i certyfikaty są niezbędne?
Z uwagi na fakt, że praca na drabinie powyżej poziomu 1 metra traktowana jest jako praca na wysokości do jej wykonywania konieczne są badania wysokościowe. Wiele osób zastanawia się jednak nad tym, czy trzeba również przejść dodatkowe szkolenia i uzyskać odpowiednie certyfikaty. Potwierdzeniem może być popularność wyszukiwania w Internecie hasła: praca na drabinie BHP. W związku z tym w tym miejscu należy podkreślić, że istotna jest wysokość, na której będzie pracowała dana osoba. Powinna być ona określona przez pracodawcę w skierowaniu na badania medycyny pracy. Wynika to z faktu, że w przypadku pracy poniżej 3 metrów, wymagane jest jedynie orzeczenie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości. Uprawnienia do pracy na wysokości powyżej 3 metrów wymagają natomiast stosownych badań, ponieważ jest ona uważana za znaczną. W obu przypadkach, czyli nawet jeśli jest to praca na drabinie powyżej 2 metrów konieczne jest odbycie odpowiedniego instruktażu stanowiskowego, który pozwoli pracownikowi poznać zagrożenia związane z wykonywaną pracą.
Asekuracja przy pracy na drabinie – jak skutecznie zapobiegać wypadkom i kontuzjom
Kwestią, o której obowiązkowo należy pamiętać jest asekuracja pracy na drabinie, pozwalająca skutecznie zapobiegać ewentualnym wypadkom i kontuzjom. Oznacza to, że pracownik powinien nie tylko zachować należytą ostrożność, ale stosować również odpowiednie akcesoria i zabezpieczenia zwiększające bezpieczeństwo prac na wysokościach. Przykładem mogą być różnego rodzaju systemy powstrzymywania spadania, które należy dopasować do specyfiki wykonywanej pracy oraz rodzaju występujących zagrożeń.
Specyficzne warunki wykonywania obowiązków – jak zorganizować pracę na drabinie
Praca na drabinie wymaga odpowiedniej organizacji, co pozwala stworzyć bezpieczne warunki do wykonywania czynności zawodowych. Należy zatem pamiętać nie tylko o obowiązujących przepisach BHP dotyczących korzystania z drabin, ale również o tym, że wykorzystywana konstrukcja musi spełniać określone normy. Informacje na ten temat bez problemu można znaleźć w Internecie, np. pod hasłem: drabina BHP. Jak zorganizować pracę na drabinie? Otóż, w praktyce należy pamiętać o:
- wyposażeniu pracownika w odpowiednie środki ochrony indywidualnej;
- dopasowaniu odpowiedniej drabiny (m.in. pod względem wysokości) oraz sprawdzeniu jej stanu technicznego;
- zabezpieczeniu miejsca pracy, np. przed dostępem niepowołanych osób;
- przeprowadzeniu instruktażu stanowiskowego.
Akcesoria oraz odzież robocza i ochronna – jakie są wymagania w kwestii ubrań BHP przy pracy na drabinie?
Obowiązujące przepisy BHP określają także wymagania w kwestii ubrań roboczych do pracy na drabinie. W związku z tym warto pamiętać o tym, że podstawą są nie tylko wygodne buty robocze, ale również odpowiednia odzież ochronna, czyli między innymi odblaskowa kamizelka. Wiele w tym przypadku zależy także od rodzaju czynności wykonywanej na drabinie, ponieważ ewentualne zagrożenia mogą być z nią powiązane. Konieczne mogą być zatem także odpowiednio dobrane rękawice robocze, czy spodnie do pasa umożliwiające bezpieczne przechowywanie narzędzi na wysokości. W przypadku pracy na drabinie zapominać nie można także o akcesoriach ograniczających ryzyko i skutki ewentualnych upadków. Chodzi przede wszystkim o kask ochronny oraz szelki bezpieczeństwa, które są wymagane jeśli wykonywana jest praca powyżej wysokości 2 metrów na drabinie rozstawnej lub powyżej 4 metrów na drabinie przystawnej.
Potencjalne zagrożenia w pracy na drabinie? Jak zapobiegać i ich unikać?
Najczęściej występującym zagrożeniem związanym z pracą na drabinie jest upadek z wysokości. Warto bowiem mieć świadomość, że jest on przyczyną co 3 wypadku śmiertelnego w budownictwie i co szóstego jeśli chodzi o statystyki obejmujące wszystkie branże. Upadek z drabiny nie jest jednak jedynym zagrożeniem, ponieważ w praktyce wystąpić mogą również inne niebezpieczne sytuacje. Przykładem może być chociażby upadek przedmiotów z wysokości, które mogą stanowić zagrożenie dla osób znajdujących się w pobliżu. Jak zatem zapobiegać zagrożeniom? Przede wszystkim poprzez stosowanie się do obowiązujących przepisów BHP oraz korzystanie z odpowiednich środków ochrony indywidualnej i akcesoriów zabezpieczających pracę na wysokości. Istotne jest oczywiście także przewidywanie zagrożeń, ponieważ racjonalne myślenie w wielu przypadkach pozawala ich uniknąć.
Podsumowując należy stwierdzić, że wykonując pracę na drabinie trzeba zastosować odpowiednie środki ostrożności. Odnosi się to zarówno do korzystania z właściwych środków ochrony indywidualnej, jak i prawidłowego zorganizowania i zabezpieczenia pracy.