Praca na wysokości: jak dobrać zabezpieczenia i środki ochrony indywidualnej?
Praca na wysokości stwarza ryzyko upadku pracownika, a konsekwencje takiego zdarzenia mogą być naprawdę poważne. Jak zatem dobrać zabezpieczenia oraz środki ochrony indywidualnej dla osób wykonujących czynności na wysokości? Odpowiadamy.
Praca na wysokości – zagrożenia i niebezpieczeństwa związane z wykonywanymi obowiązkami
Praca na wysokości wiąże się jak wspomniano we wstępie z ryzykiem upadku pracownika, co może mieć naprawdę poważne konsekwencje. Na tym jednak nie kończą się niebezpieczeństwa związane wykonywanymi obowiązkami służbowymi, ponieważ wymienić wśród nich należy również ryzyko upadku przedmiotów z wysokości, co może zagrażać innym osobom. W związku z tym kluczowa staje się ochrona przed upadkiem z wysokości, która wymaga przestrzegania zasad BHP w tym zakresie.
Jakie są wymogi i normy oraz najczęstsze przyczyny wypadków podczas pracy na wysokości?
Wykonywanie pracy na wysokości (min. 1 metr nad poziomem podłogi lub ziemi z wyłączeniem określonych sytuacji) wymaga przestrzegania obowiązujących norm, zgodnie z którymi czynności te mogą wykonywać pracownicy, którzy:
- ukończyli 18. rok życia,
- odbyli i zaliczyli szkolenia BHP w konkretnym terminie,
- zdobyli zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości,
- zapoznali się z oceną ryzyka zawodowego, a także instrukcjami i procedurami obowiązującymi w danym zakładzie pracy.
Ochrona BHP nie pozwala jednak całkowicie wyeliminować zagrożeń wynikających z wykonywania pracy na wysokości, co sprawia, że największa część wszystkich wypadków przy pracy związana jest właśnie z upadkiem z wysokości. Najczęstsze przyczyno to:
- utrata równowagi, której konsekwencją jest upadek;
- rozpoczynanie pracy bez wcześniejszego jej zaplanowania;
- niewłaściwe korzystanie z rusztowań lub drabin;
- złe oznakowanie miejsc pracy (np. wykopów);
- brak szkoleń oraz niska świadomość zagrożeń wśród pracowników;
- brawura i ignorowanie niebezpieczeństw;
- wykonywanie pracy mimo przeciwwskazań lekarskich;
- niewłaściwe odgradzanie stref niebezpiecznych;
- brak wyposażenia w środki ochrony indywidualnej zabezpieczające przed upadkiem (np. szelki bezpieczeństwa), bądź ich niewłaściwe użytkowanie;
- niewłaściwa organizacja i nadzór prac;
4 grupy i rodzaje prac na wysokościach a systemy powstrzymania spadania
Obowiązujące przepisy BHP wyróżniają 4 grupy i rodzaje prac na wysokościach, do których należy dobrać odpowiednie systemy powstrzymywania spadania. W praktyce podział ten wygląda następująco:
- powstrzymywanie spadania – zatrzymanie oraz amortyzacja upadku, co wymaga ustalania pozycji w trakcie wykonywania pracy:
- ograniczenie poruszania, co polega na takim zaplanowaniu pracy, by wyeliminować ryzyko wystąpienia spadania, np. zastosowanie barierek ochronnych;
- praca w podparciu, czyli praca z systemami, które sprawiają, że upadek jest możliwy jedynie na długości nie przekraczającej 60 cm, np. linki opasujące;
- praca z użyciem technik linowych – tzw. praca technikami alpinistycznymi, co oznacza, że dotarcie do danego stanowiska pracy wymaga użycia lin alpinistycznych.
Jak bezpiecznie zorganizować stanowisko pracy podczas pracy na wysokości?
W przypadku pracy wykonywanej na wysokości bardzo ważną kwestią jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Jak bezpiecznie zorganizować stanowisko pracy podczas pracy na wysokości? Istotne jest w tym przypadku przede wszystkim dokonanie oceny ryzyka oraz zastosowanie środków, które pozwolą je całkowicie wyeliminować bądź ograniczyć. Zgodnie z przepisami BHP należy bowiem dążyć do tego, by wyeliminować konieczność przebywania pracowników w strefie zagrożonej upadkiem z wysokości. W wielu przypadkach pozwalają na to środki ochrony pasywnej takie, jak barierki, czy siatki zabezpieczające. Mają one pierwszeństwo nad indywidualnymi środkami ochrony przed upadkiem z wysokości. W osobisty sprzęt do pracy na wysokości należy bowiem wyposażyć pracowników wtedy, gdy niemożliwe jest zastosowanie środków ochrony pasywnej. Istotne jest także to, że miejsca, w których wykonywane są prace na wysokości muszą być odpowiednio oznakowane i zabezpieczone przed dostępem osób trzecich. Narzędzia wykorzystywane przez pracowników muszą być natomiast odpowiednio przytwierdzone, co ogranicza ryzyko ich upadku z wysokości. Doskonale sprawdza się w tym przypadku np. pas do pracy na wysokości.
Jaki sprzęt do pracy na wysokości? Wybór odpowiednich akcesoriów
Obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikom wykonującym pracę na wysokości środków zabezpieczających adekwatnych do zagrożeń na danym stanowisku. W związku z tym wielu przedsiębiorców szuka informacji na ten temat w Internecie pod hasłem: praca na wysokości zabezpieczenia. Jaki sprzęt do pracy na wysokości jest zatem niezbędny? Obowiązkowy jest oczywiście kas do pracy na wysokości, który stanowi ochronę głowy oraz zabezpiecza przed upadkiem. Bardzo ważna jest także odpowiednio dobrana odzież robocza oraz obuwie, które ułatwia utrzymanie równowagi na wysokości. Specyfika wielu zawodów sprawia również, że konieczne staje się stosowanie akcesoriów zabezpieczających wzrok, czy słuch. Tego typu akcesoria BHP również można kupić w naszym sklepie, a zaletą jest fakt, że są to wysokiej jakości produkty renomowanych producentów.
Środki ochrony indywidualnej – jakie wybrać i jak je stosować?
Wykonywanie pracy na wysokości, w przypadku której nie ma możliwości zastosowania zbiorowych środków ochrony przed upadkiem wymaga wyposażenia pracowników w środki ochrony indywidualnej. Jakie wybrać? Otóż, niezbędna staje się wówczas uprząż do pracy na wysokości, która obejmuje:
- szelki bezpieczeństwa do pracy na wysokości, które są połączone z systemem łącząco-amortyzującym i odpowiadają za odpowiednie rozłożenie sił oddziałujących na pracownika w trakcie powstrzymywania spadania;
- system łącząco-amortyzujący, który łączy się z szelkami bezpieczeństwa oraz punktem zakotwiczenia. Jego rolą jest ograniczenie drogi spadania do minimum oraz powstrzymanie tego procesu;
- punkt kotwiczący, który łączy się bezpośrednio z konstrukcją danego stanowiska oraz systemem łącząco-amortyzującym. Musi posiadać odpowiednią wytrzymałość oraz być usytuowany możliwie najbardziej bezpośrednio nad pracownikiem, co pozwoli uniknąć efektu wahadła.
Dobór zabezpieczeń przed upadkiem z wysokości - jak dobrać model szelek bezpieczeństwa i punktów kotwiczących
Wybierając zestaw do pracy na wysokości warto mieć świadomość, że szelki bezpieczeństwa oraz punkty kotwiczące powinny być dobrane adekwatnie do zagrożeń oraz specyfiki pracy na danym stanowisku. Jak zatem wybrać te akcesoria BHP? Otóż, istotne jest przede wszystkim to, by szelki do pracy na wysokości były wybierane pod kątem wykonywanej pracy. Wyróżnić można bowiem trzy podstawowe rodzaje szelek, które znajdują się w ofercie naszego sklepu, a mianowicie:
- szelki do pracy w podwieszeniu, które umożliwiają długotrwałą pracę w tej pozycji i sprawdzają się wszędzie tam, gdzie możliwy jest jedynie linowy dostęp do stanowiska pracy;
- szelki bez pasa, które sprawdzają się przy krótkich i standardowych pracach na wysokości. Posiadają tylny, a w niektórych przypadkach również przedni punkt zaczepowy;
- szelki z pasem biodrowym, co umożliwia ustalenie pozycji przy pracy w podparciu oraz uwolnienie rąk.
Praca na wysokości wymaga również odpowiedniego doboru punktów kotwiczących, którymi zgodnie z normą PN-EN 362 mogą być zaczepy nożycowe, linkowe, taśmowe, liny i szyny kotwiczące, trójnóg lub poprzeczna belka z punktem kotwiczącym. Istotne w tym przypadku jest przede wszystkim to, by punkt kotwiczenia do konstrukcji stałej posiadał wytrzymałość nie mniejszą niż 12 kN i był dobrany w taki sposób, by droga ewentualnego spadania nie była dłuższa niż 2 metry.
Podsumowując należy stwierdzić, że dobór odpowiednich zabezpieczeń oraz środków ochrony indywidualnej przy pracy na wysokościach to poważna sprawa, za którą odpowiada pracodawca. Odpowiednie środki ochrony indywidualnej i akcesoria BHP można kupić w naszym sklepie, a informacji na temat ich stosowania pracodawcy często szukają pod hasłem: praca na wysokości środki ochrony indywidualnej.