Praca w skrajnych temperaturach: jak dobrać odpowiednią odzież BHP do warunków termicznych?
Praca w skrajnych temperaturach wymaga zarówno od pracodawców, jak i pracowników przestrzegania odpowiednich zasad BHP. Bardzo ważne jest także właściwe dobranie odzieży roboczej do warunków termicznych. Jakie są zatem normy bezpieczeństwa w pracy w skrajnych temperaturach? Jakie cechy powinna posiadać odzież ochronna? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Jakie są normy bezpieczeństwa w pracy w skrajnych temperaturach?
Praca w skrajnych temperaturach ma miejsce zarówno wtedy, gdy panują upały, jak i wtedy, gdy występuje duży mróz. Warto bowiem mieć świadomość, że zgodnie z przepisami temperatura w pracy o ile pozwalają na to względy technologiczne nie powinna być niższa niż 14ºC (wyjątek może stanowić praca w chłodni). W przypadku pomieszczeń biurowych temperatura nie może być natomiast niższa niż 18ºC. Jaka jest temperatura maksymalna? Otóż, zarówno przepisy BHP, jak i prawo pracy nie określa jej jednoznacznie, nakazując jedynie organizowanie pracy w taki sposób, by zapewnić pracownikom odpowiedni komfort oraz bezpieczeństwo wykonywania czynności zawodowych. W związku z tym pracodawca zobowiązany jest do zapewnienia pracownikom wody jeżeli pracują oni w pomieszczeniach, w których temperatura utrzymuje się na poziomie 28ºC (w przypadku pracy na zewnątrz jest to 25ºC). Praca w wysokich temperaturach może skłonić pracodawcę również do:
- skrócenia czasu pracy pracowników,
- wprowadzenia dodatkowych przerw w pracy,
- zapewnienia klimatyzowanego pomieszczenia do odpoczynku,
- zapewnienia klimatyzacji w pomieszczeniach pracy,
- zlecenia pracy zdalnej,
Jakie normy bezpieczeństwa obowiązują pracodawcę w przypadku pracy w niskich temperaturach? Warunki pracy w niskich temperaturach wymagają przede wszystkim:
- zapewnienia odpowiedniej odzieży roboczej chroniącej przed zimnem,
- przestrzegania faktu, że praca w temperaturze poniżej minus 15°C nie powinna trwać dłużej niż 2 godziny pod rząd oraz 3-4 godziny w ciągu całego dnia,
- zapewnienia minimum 30 minutowych przerw,
- zapewnienia pracownikom wykonującym prace na zewnątrz pomieszczenia, w którym mogą się ogrzać lub zmienić odzież (temperatura wewnątrz nie może być niższa niż 16°C).
Praca w niskich temperaturach: cechy odzieży BHP do pracy w niskich temperaturach
Jakie cechy powinna posiadać odzież do pracy w niskich temperaturach? Oczywiście musi to być odzież ocieplana, która zapewni pracownikom odpowiedni komfort termiczny. Ważne jest jednak także to, by była dopasowana do specyfiki pracy na danym stanowisku, co oznacza, że inne wymagania musi spełnić odzież dla pracownika będącego w ruchu, a inne dla osoby pracującej w stałej pozycji, np. operatora wózka widłowego. Istotne jest również to, by dobrać by dobrać ubranie robocze do panujących temperatur. Wyróżnić można bowiem odzież do chłodni i mroźni, która chroni nie tylko przed zimnem, ale również odmrożeniami, czy chorobami (np. zapaleniem płuc), a także odzież ochronną dla pracowników wykonujących czynności na zewnątrz. W tym drugim przypadku sprawdzą się m.in. kurtki zimowe, ocieplane spodnie, czy zimowe obuwie robocze. Pracowników wykonujących pracę w niskich temperaturach warto wyposażyć także w polary oraz odpowiednie rękawice, które zapewnią nie tylko komfort termiczny, ale umożliwią również wykonywanie określonych czynności.
Odzież do pracy w niskich temperaturach – przegląd naszych propozycji
Mając świadomość, że praca w niskich temperaturach wymaga wyposażenia pracowników w odpowiednio dobrane środki ochrony osobistej oferujemy w naszym sklepie szeroką gamę odzieży ocieplanej, którą sprzedajemy w cenach hurtowych. Przykładem może być nie tylko kurtka do pracy w niskich temperaturach, która posiada pas narciarski pozwalający utrzymać ciepło, ale również ocieplane spodnie z możliwością regulacji, czy polary i bluzy zapewniające komfort ruchów i ochronę przed zimnem. Poza tym w naszej ofercie znajduje się także bielizna do pracy w niskich temperaturach, taka jak kalesony, skarpety, czy koszulki termoaktywne. Ważną kategorią są również rękawice do pracy w niskich temperaturach, wśród których wyróżnić można standardowe rękawice robocze ocieplane oraz dedykowane rękawice do pracy w mroźni. Te drugie, tak samo jak inna odzież przeznaczona do pracy w chłodni spełniają normę EN342, która dotyczy odzieży ochronnej, zestawów i wyrobów odzieżowych chroniących przed zimnem.
Jak dobrać odpowiednią odzież BHP do pracy w wysokich temperaturach?
Dla komfortu oraz zdrowia pracowników niebezpieczny jest nie tylko chłód, ale również praca w wysokich temperaturach. W tym przypadku pracodawca również musi wyposażyć ich w odpowiednią odzież roboczą, która będzie dopasowana do warunków panujących na danym stanowisku. Innej odzieży ochronnej potrzebują bowiem pracownicy wykonujący czynności na zewnątrz, którzy są narażeni na ostre słońce, a innej osoby pracujące w hutach, czy odlewniach, gdzie wysokie temperatury są efektem stosowania określonych technologii. W tym drugim przypadku wymagana jest przede wszystkim ochrona przed oparzeniami, w związku z czym na niektórych stanowiskach mimo wysokich temperatur konieczne są długie spodnie, czy koszule z długim rękawem. Niezbędne mogą być także rękawice ognioodporne, umożliwiają bezpieczne wykonywanie określonych czynności.
Odzież do pracy w wysokich temperaturach – zestawienie propozycji od Dawpol BHP
Podobnie jak w przypadku odzieży dedykowanej do pracy w niskich temperaturach, również w przypadku pracy w wysokich temperaturach w sklepie Dawpol BHP oferujemy szeroką gamę produktów. Są to przede wszystkim oddychające koszulki robocze, które zapewniają pracownikom odpowiedni komfort termiczny i swobodę ruchów niezależnie od zajmowanego stanowiska. Naszym klientom oferujemy również spodnie i spodenki robocze zaprojektowane w taki sposób, by spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających pracowników. Co więcej, w ofercie systematycznie pojawiają się nowe produkty, czyli odzież do pracy w wysokich temperaturach zarówno dla pracowników wykonujących czynności na zewnątrz, jak i osób pracujących w pomieszczeniach, w których panują naprawdę skrajne warunki.
Podsumowując należy stwierdzić, że zarówno praca w niskich temperaturach, jak i zbyt wysokie temperatury mogą wpływać negatywnie nie tylko na komfort pracowników, ale również zagrażać ich zdrowiu. W związku z tym bardzo ważny jest dobór odpowiedniej odzieży roboczej, która musi nie tylko zapewniać odpowiednią ochronę, ale być również zgodna z obowiązującymi przepisami BHP.