Ubranie spawalnicze, czyli jak zapewnić bezpieczeństwo w trakcie pracy z iskrami?
Ubranie spawalnicze to nieodzowny element wyposażenia każdego spawacza. W tym zawodzie zdrowie pracowników jest nieustannie wystawiane na zagrożenia – odpowiednio dobrana odzież spawalnicza pomaga zminimalizować ryzyko i zapewnia bezpieczeństwo.
Ubranie spawalnicze to nieodzowny element wyposażenia każdego spawacza. W tym zawodzie zdrowie pracowników jest nieustannie wystawiane na zagrożenia – odpowiednio dobrana odzież spawalnicza pomaga zminimalizować ryzyko i zapewnia bezpieczeństwo. Jakie cechy powinno mieć ubranie dla spawacza? Jakie buty spawalnicze mogą okazać się odpowiednim wyborem? Na te i wiele innych pytań odpowiadamy w poniższym tekście.
Jeden z najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo zawodów – jaką odzież ochronną powinien mieć spawacz?
Wykonywanie zawodu spawacza wiąże się z narażaniem swojego organizmu na szereg różnych zagrożeń. Spawacze stale mają do czynienia z iskrami i odpryskami gorącego metalu, które mogą wywoływać poparzenia. Ponadto występujące promieniowanie świetlne jest groźne dla skóry i oczu. Dodatkowo wydzielające się spaliny podczas spawania mogą negatywnie wpływać na drogi oddechowe i układ nerwowy.
Właśnie dlatego tak istotne jest, aby każdy spawacz był wyposażony w profesjonalną odzież ochronną do spawania. Ubranie spawalnicze może składać się z takich elementów, jak:
- kombinezon spawalniczy,
- spodnie spawalnicze,
- kurtka spawalnicza,
- fartuch spawalniczy,
- koszula spawalnicza,
- bluza trudnopalna,
- rękawice spawalnicze.
Niezwykle istotne jest, aby ubiór, z którego korzysta spawacz w trakcie prac, był odzieżą trudnopalną. Powinna ona zapewnić ochronę przed wysokimi temperaturami, iskrami i odpryskami rozgrzanego metalu.
Właściwa ochrona wszystkich części ciała – jakie normy musi spełniać odzież ochronna dla spawacza?
To, czy dany produkt można zaklasyfikować jako ubranie spawalnicze, jest zależne od tego, czy spełnia ono odpowiednie regulacje obowiązujące w krajach Unii Europejskiej. Norma, która obowiązuje na ubrania spawalnicze trudnopalne, to EN ISO 11611. Zgodny z tymi regulacjami strój spawalniczy musi cechować się właściwościami dielektrycznymi, być odporny na bardzo wysokie temperatury i działanie wybranych substancji chemicznych.
Ciuchy spawalnicze powinny być zatem zgodne z przepisami BHP i wymienioną wyżej normą. To jednak nie wszystko – odzież spawalnicza to przede wszystkim ubranie wykonane z naturalnych włókien. Materiały syntetyczne są łatwopalne i mogą topić się pod wpływem wysokiej temperatury. Z tego powodu producenci ubrań spawalniczych stawiają na tekstylia takie jak bawełna, len czy aramid. Dawpol i wiele innych sklepów z odzieżą BHP ma w swojej ofercie wiele elementów wystroju spawacza w tym odpowiednio wykonane ubranie spawalnicze. Skórzane części garderoby są odporne na działanie wysokich temperatur, dzięki czemu wyprodukowane z niej ubrania czy akcesoria zapewniają odpowiedni poziom ochrony podczas spawania.
Wygoda, funkcjonalność i komfort przez wiele godzin pracy – jakie obuwie dla spawacza sprawdzi się najlepiej?
Nie mniej istotną kwestią ubioru spawacza są buty spawalnicze. Podobnie jak pozostałe części ciała, stopy również są narażone na potencjalne niebezpieczeństwo. Obuwie spawalnicze powinno spełniać standardy określone przez normę EN ISO 20349-1:2017-10. Zgodnie z jej treścią, obuwie tego rodzaju powinno być wykonane z materiałów odpornych na działanie iskier i odprysków gorącego metalu. Ponadto buty muszą być szyte trwałymi nićmi dostosowanymi do wysokich temperatur, a także mieć specjalne osłony zasłaniające sznurówki. Obuwie tego rodzaju powinno być również wyposażone w antystatyczne, antypoślizgowe podeszwy. Zazwyczaj można się spotkać z trzewikami bądź wysokimi modelami butów niewymagającymi sznurowania.
Najwyższy stopień bezpieczeństwa i czynniki groźne dla pracy spawacza – o czym należy pamiętać?
Odzież i obuwie spawalnicze to nie jedyne elementy wyposażenia spawacza, o których warto pamiętać. W tym zawodzie bardzo istotne jest także stosowanie środków ochrony indywidualnej, wśród których wyróżnić można przyłbice spawalnicze, okulary czy kaski ochronne.
Przyłbice spawalnicze służą do ochrony twarzy i oczu przed promieniowaniem świetlnym. Okulary to akcesorium, które ma za zadanie chronić oczy przed odpryskami podczas oczyszczania spoiny. Kask ochronny to z kolei zabezpieczenie głowy przed możliwymi groźnymi uderzeniami.
Nie tylko wysoka ochrona – jak zapewnić sobie komfort podczas wykonywania prac spawalniczych?
Wybierając ubranie dla spawacza, warto zwrócić uwagę nie tylko na jego właściwości ochronne, lecz także na oferowany komfort. Strój spawalniczy powinien być właściwie dobrany do sylwetki pracownika. W przypadku zbyt małego ubrania istnieje ryzyko jego rozerwania, na skutek czego do wnętrza mogłyby dostać się pozostałości gorącego metalu. Zbyt mały strój może wywoływać także duży dyskomfort, utrudniający prawidłowe wykonywanie pracy. Natomiast za luźny ubiór stwarza ryzyko zaczepienia się o odstające na stanowisku pracy elementy, powodując tym samym niebezpieczeństwo urazu lub wypadku. W związku z tym, aby uniknąć jakichkolwiek przykrych sytuacji, należy odpowiednio zadbać o właściwe dopasowanie stroju.
Poważne wypadki i uszkodzenia ciała – dlaczego bezpieczeństwo i ochrona całego ciała spawacza jest tak ważne?
Tak jak odzież ocieplana jest nieodzowna podczas pracy w chłodniach, tak w przypadku pracy spawacza niezbędna jest odzież trudnopalna. Jest ona niezbędna ze względu na ciężkie warunki panujące podczas spawania. Aby uchronić pracowników przed poparzeniami, urazami czy uszkodzeniami wzroku, należy zaopatrzyć ich w odpowiednią odzież spawalniczą i akcesoria zabezpieczające.