Zasady i przepisy BHP w zakładzie pracy, które musisz znać – wyeliminuj ryzyko wystąpienia wypadków i chorób zawodowych
Przepisy BHP obowiązujące w Polsce obejmują szereg zagadnień z zakresu bezpieczeństwa, ergonomii i redukowania zagrożeń. Regulacje tego typu pozwalają skutecznie zadbać o właściwe warunki dla pracowników, ograniczenie ryzyka urazów, wypadków i chorób zawodowych czy nawet o poprawę wydajności. Przedstawiamy najważniejsze przepisy BHP w pracy wraz z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi tego obszaru.
Ogólne przepisy BHP, czyli podstawa bezpiecznej pracy – regulacje, które powinni znać wszyscy
Najważniejszy akt prawny BHP w Polsce to Kodeks pracy (dział X), który zawiera szereg podstawowych zasad i zaleceń pracodawców. Równie duże znaczenie ma rozporządzenie w sprawie służby BHP wraz z rozporządzeniem ws. ogólnych przepisów BHP. Warto jednak pamiętać, że ogólne przepisy BHP to nie wszystko. Poszczególne branże są objęte dodatkowymi regulacjami – podstawy prawne w dziedzinie BHP mogą być różne np. dla budownictwa, transportu, przemysłu czy sektorów zajmujących się niebezpiecznymi materiałami. Szczegółowe informacje na temat zaleceń dla konkretnych działalności są dostępne na naszym blogu, który zawiera również porady BHP. Zapewniamy dostęp do najważniejszych informacji, które pozwolą stworzyć solidny kodeks BHP w każdym zakładzie pracy.
Ustawy dotyczące BHP – Twój przewodnik po prawnych aspektach bezpieczeństwa
Co istotne, w Polsce nie obowiązuje pojedyncza, uniwersalna ustawa BHP. Przepisy z tego zakresu są zawarte w innych aktach prawnych – główną rolę odgrywa tutaj rozporządzenie o służbie BHP. Zależnie od rodzaju i charakterystyki wykonywanej działalności znaczenie będą mieć także inne regulacje. Warto zwrócić uwagę m.in. na ustawę o dozorze technicznym, a także ustawę o przemieszczaniu odpadów. Pracodawcy muszą ponadto stosować się do zaleceń ustawy o społecznej inspekcji pracy i Państwowej Inspekcji Pracy, które skupiają się na kontrolowaniu różnych aspektów związanych zarówno z BHP, jak i samym zatrudnieniem. BHP w pracy jest zatem dość złożoną kwestią od strony prawnej – aby dokładnie poznać wszystkie kluczowe zagadnienia, warto zasięgnąć wsparcia specjalistów lub skorzystać z zewnętrznych kursów i szkoleń.
Rozporządzenie w sprawie służby BHP: klucz do efektywnej ochrony pracowników
Wśród najistotniejszych przepisów dotyczących BHP w Polsce warto zwrócić szczególną uwagę na rozporządzenie w sprawie służby BHP. Jego kluczowym założeniem jest obowiązek powołania służby przez firmy zatrudniające więcej niż 100 osób. Taka jednostka może jednak znaleźć się także w mniejszych przedsiębiorstwach. Zadaniem służby BHP jest przede wszystkim kontrolowanie warunków pracy wraz z weryfikacją zgodności z obowiązującymi przepisami. W zależności od potrzeb firmy służba BHP może również wspierać pracodawców w zakresie profilaktyki bezpieczeństwa, wykrywania zagrożeń czy opracowywania strategii reagowania na niebezpieczne sytuacje. Jest to zatem bardzo odpowiedzialny obszar, który ma spore znaczenie dla BHP. Przepisy obejmują ponadto zalecenia dla większych firm – jeśli dany podmiot zatrudnia więcej niż 600 osób, na każde kolejne 600 pracowników powinien przypadać kolejny pełnoetatowy specjalista ds. BHP.
BHP w pracy, czyli jak zapewnić bezpieczne środowisko? Zadbaj o siebie i swoich pracowników
Zapewnienie bezpiecznych, komfortowych i higienicznych warunków pracy to podstawowy obowiązek każdego pracodawcy. Na przygotowanie odpowiedniego środowiska składa się kilka różnych obszarów – mowa m.in. o właściwym wyposażeniu stanowisk, a także o redukcji zagrożeń czy przeprowadzaniu regularnych szkoleń. Dzięki temu pracownicy mogą mieć stały dostęp do rozwiązań, które pozwalają zmniejszyć ryzyko niebezpiecznych sytuacji i ograniczyć ich skutki. Jest to szczególnie ważne w przypadku firm, których działalność wiąże się np. z groźnymi materiałami.
Przepisy BHP w pracy – czy obowiązują w każdej firmie?
Ogólne przepisy BHP co do zasady obowiązują w każdej firmie zarejestrowanej w Polsce. Istnieje jednak pewien wyjątek dla jednoosobowej działalności gospodarczej – przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają żadnych pracowników, nie są objęci regulacjami dotyczącymi BHP, ponieważ nie są pracodawcami. Co ważne, przepisy BHP mają zastosowanie również w przypadku umów cywilnoprawnych, ale należy mieć na uwadze, że obowiązki przedsiębiorcy są w takiej sytuacji nieco inne niż przy zatrudnianiu pracowników na podstawie umowy o pracę.
Praktyczne zastosowanie przepisów BHP – jak to robią najlepsi?
Jak wygląda wdrożenie przepisów BHP w praktyce? Najważniejszym aspektem jest zapewnienie odpowiedniego wyposażenia w miejscu pracy. Mowa m.in. o zastosowaniu systemów, urządzeń i innych rozwiązań, które redukują zagrożenie i zapewniają odpowiednią reakcję na niebezpieczne sytuacje. Do tego należy zadbać również o właściwie dobrane środki ochrony osobistej dla pracowników. Zależnie od charakterystyki miejsca pracy wymagania w zakresie odzieży roboczej czy obuwia mogą wyglądać inaczej. Dla przykładu stanowiska, przy których występuje ryzyko urazów dłoni lub kontaktu z niebezpiecznymi substancjami, powinny mieć do dyspozycji odpowiednie rękawice. Dokładne wytyczne zależą w dużej mierze od zagrożeń na danej pozycji – zapraszamy do sprawdzenia oferty sklepu Dawpol, w której można znaleźć szereg produktów BHP dla firm z różnych branż.